| hândel a întrebat:

Daca intr-un autobuz aglomerat, ati simti o mana straina pipaindu-va in cautarea portofelului, cum ati reactiona?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

"Ce faci, omule?! Ma pipai sau ce? Mai jos, mai la stanga..." tongue Cu ultima parte am glumit, dar oricum as ridica tonul, m-as intoarce cu tot corpul catre el, sa fiu atenta la ce miscari face si as continua sa il iau la ture. Nu i-as da portofelul si nici nu as tacea; pozitia de victima incurajeaza pozitia de agresor. Sincer, pana acum nu mi s-a furat nimic de 4 ani de cand sunt in bucuresti. Ma si intreb de ce. Cred ca nu am fata de om cu bani...

30 răspunsuri:
| hândel explică:

Cu ce autobuze circuli nebundupatine, ca ar dori si eu sa te pipai daca tot dai voie si barbatilor, nu de alta dar barbati n-am pipait pana acum si sunt curios big grin

| hândel explică:

@ Grim, de acord cu tine. Suntem inca pe cont propriu in Romania. Eu cand am intrat ieri intr-un autobuz am auzit cum un tigan ia tras o palma unei fete si a fugit. Vreau sa spun ca toti erau indiferenti, ca si cum nu se-ntamplase nimic. Prietena mea a consolato pe fata, ca plangea si spunea ca se luase tiganusul de ea, o tragea de par si nimeni nu intervenea sad

| hândel explică:

@ expert, se subantelege alceva din raspunsul tau laughing dar lasa ca te pipai si pe tine daca-ti doresti, iti pot da si "biletul la control" ca nu-s rusinos rolling on the floor

Anna
| Anna a răspuns:

M-as uita in stanga si in dreapta sa vad a cui e mana, m-as indeparta de el in liniste' cel putin m-as asigura ca geanta mea(cu tot ce e in ea) e in siguranta. Nu fac scandal, nu tip, nu ma pun cu cei care "opereaza" bunuri materiale pentru ca unora li s-a intamplat sa fie taiati cu lama pe fata dupa ce au coborat din autobuz, eu spre exemplu, cand am incercat sa-mi avertizez subtil prietena ca i se umbla in geanta, am fost scuipata fix intre ochi. Dar cum ai reactiona daca ai simti o mana pe fund sau in alta zona?

| RamonaMn a răspuns:

Am patit chestia asta straight face.

Pacat de 1 lucru:era femeie si nu cauta portofelul meu #:-s #:-s.

Daca as mai pati asta, cred ca i-as trage o geanta-n cap blushing.

| juniper a răspuns:

Daca ti se intampla incearca sa pui mana repede pe portofel. Daca il vezi pe ala/aia care a incercat sa ti-l ia, da-i o palma.
In zilele noastre trebuie sa fi foarte atent, te trezesti ca iti iau si hainele de pe tine.

| Dara a răspuns:

Mi s-a intamplat asa ceva cu ani in urma, in adolescenta. Eram in librarie, aglomerat si 2 tigani m-au ''usurat'' de cei cativa banuti pe care-i aveam sa-mi cumpar ce-mi trebuia pentru scoala. Le-am cerut socoteala, bineinteles ca au negat si au sarit cu gura pe mine, bineinteles ca nimeni - dar chiar nimeni - nu mi-a luat apararea si pana la urma vanzatoarea i-a dat afara. Cand am iesit din librarie m-am trezit cu un picior in tampla de am ametit si am cazut jos din picioare! Abia atunci au intervenit cativa oameni. Slava domnului ca nu am ramas mutilata!

| CrucifiedCountess a răspuns:

"Buey! Ce faci mah?! ba nu ti-e rusine?! jap o palma-n cap(nu folosesc genti, ma degraba lantzu' de la pantaloni)Sin'ca una...si cand opreste autobuzul il dau jos si-i dau si-un sut in oo

| Wtf9000 a răspuns:

Lasand gluma la o parte, faza aia de care zice Anna, cu taiatul pe fata cu lama, e grav. Si nu face nimeni nimic.

Shin
| Shin a răspuns:

O las sa ma pipaie mai bine daca e fata (cu grija sa nu ajunga la portofel) tongue
Shin.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ma intorc brusc si il iau de gat, daca are fular e terminat, nu mai scapa. Si îi administrez o corectie de catva pumni si de toate sa se invete minte sa mai faca asa ceva. Daca nu e multumit, chem si politia, dar lumea evita sa se implice ca martori sau sa te sustina, nu se baga la asa ceva.

Janina
| Janina a răspuns:

Probabil as face un scandal si l-as face de ras in fata tuturor oamenilor

| Parintele a răspuns:

Ii sparg fata!

| Dl.Inginer a răspuns:

Asa e, in ziua de azi nu-ti mai sare nimeni in ajutor. Cel mai intelept e sa te tii departe de el si sa-ti tii portofelul in siguranta. Daca il dai de gol tipand sau atragand atentia si altora, risti sa te taie ori cu cut-erul ori cu lama, cum zicea anna. am intalnit cazuri si nu ma mai socheaza nimic.Mai bine sa previi, ca nu stii ce se poate intampla, astia nu stiu prea multe, obiectivul lor este sa fure cu orice pret, poate o fac pentru droguri sau din alte cauze...cine stie.Nu e de gluma cu astia.

| Brigitta a răspuns:

Mi-ar fi mila de cel care ar incerca asa ceva la mine. Anul asta de Sf. Valentin am primit un spray lacrimogen de la iubitul meubig grin (pentru ca am avut experiente neplacute pe strada) Daca il folosesc de prea aproape respectivul ramane orb pe viata.
Dar daca nu apuc sa folosesc spray-ul atunci zbier de crapa geamurile si sper ca respectivul sa se sperie si sa creada ca-s dusa cu pluta.

| Crisu_8081 a răspuns:

Am trecut prin ceva asemanator...sau poate ca nu atat de asemanator.Mergeam la scoala si era ft aglomerat in autobuz. Un nenorocit ma pipaia si isi "schimba vitezele" in acelasi timp.Reactia mea? Un cot in burta si urlete! Ca de un sut in c**** n-aveam locstraight face

| Mya a răspuns:

De teama i l-as da eu singura, numai sa scap teafara! laughing i-as zambi gentil: "asta cautai, poftim.trebuia sa zici" big grin

| andrei_1933 a răspuns:

Pai as folosi niste catuse daca as avea in apropiere sau ceva de legat. In caz contrar o poza discreta cu tel mobil pe silentios si mai departe vedem noi... happy

| eeeeeeeeee a răspuns:

Intreb:ati pierdut ceva important? poate vreti sa il cautati si in geanta mea?!

| cici_6785 a răspuns:

Juniper daca pui mana pe portofel si portofelul nu-i atunci ce faci? De obicei cand "lucreaza" la buzunare (sau la genti) sunt in grup, vezi unu in fata autobuzului altul in mijoc si altul in spate. Sau in piaza de exemplu unu te impinge tu te uiti la el iar celalalt "te face" pe partea cealalta.La mine in cartier am vazut ca "lucreaza" asa. Eu m-as intoarce i-as zambi si i-as spune ca pierde timpul degeaba ca nu am bani la mine

| SimpleSergio a răspuns:

Daca ar fi fata i-as spune ca ma excit greu laughing si ii urez "spor"! iar daca e baiat...ma intorc la el si spun "biletul la control te rog!"

| yoanna73 a răspuns:

Nu stiu! mai de mult mergean la servici si am vazut cum un "baiat"deschidea fermoarul gentii unei femei si eu am amutit. mi-a fost frica.

| miasdbnqwyiudnwqiygu a răspuns:

M-as indeparta repede de acea persoana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il las sa ma pipaie mai ales daca e fata ca oricum portofelul meu golrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Direct un pumn în față ar primi ca trofeu și bonusul la prima secție de poliție.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the flooram patit-o odata.eram in tramvai, si langa mine era una care se dadea "oarba". Am simntit eu ca misuna cineva cu mana pe la buzunarul meulaughing, si cand ma uit "oarba"era de acum cu mana in buzunar...aoleuuuuu,am prinso de mana i-am dat 2 palme si am invitato sa coboare din tramvai.Nu am facut mare scandal...eu sunt scurt si la obiectlaughing. Bine ca, daca comenta ii rupeam capu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii spun ca nu am loc iar hoti de buzunare inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat...Eram in autobuz si langa mine statea o "tanti oarba"am vrut sa-mi iau telefonul da cand colo ce sa vezi:telefonul si portofelu la aia in mana...eu credeam ca sunt nebun cand tot ma atingea cineva...nu as fi crezut ca era baba... i-am luat telefonul si portofelul+o avertizare ca daca nu imi da bani o dau la politie...nu avea bani la eacrying asa ca i-am dat 2 palmebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un cutit cu lama retractabila in buzunarul de la spate. Manerul e ideal pentru pastrat ca amintire cativa dinti de-ai indraznetului. O varianta mai e o lama cu care sa-l mangai cat are mana in buzunarul meu.