| valahu a întrebat:

Funda! Test de IQ : Aveti doua sfori si fiecare din ele arde timp de 30 de minute. Dar ele nu ard constant, adica daca dai foc la una nu ai nici o garantie ca ea va arde 15 min daca o opresti la jumate; se stie doar ca fiecare cand a terminat de ars s-au scurs 30 de min. Acum vine intrebarea: Cum le dati foc astfel incat sa masurati 45 de minute? Le puteti da foc pe rand s-au impreuna sau cum va vine. Dar doar primul raspuns corect primeste funda! tongue

13 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Omule! Nu fac teste de IQ, ma fac de ras!

| MâţulMov a răspuns:

Nu mai bine iti dau foc tie?

| CautNume a răspuns:

E criza de unde 2 sfori si chibrituri?

| LittleSue a răspuns:

Ba valahule, nu mai bine iti iei tu sfoara aia si te spanzuri cu ea?

| GhostStar a răspuns:

Cronometrezi,ii dai foc la prima, apoi la a doua si cand s-au facut 15 minute de cand i-ai dat foc o stingi.

| GhostStar a răspuns:

Dati foc! Te sting eu cu benzina!

| Pawesome a răspuns:

Trec 15 minute pana pui benzina pe sfori, inca 15 minute pana te chinui sa gasesti si sa aprinzi chibritele, 10 minute pana vin pompierii si dupa inca 5 minute le stingi

| Autumnfeelings a răspuns:

La prima ii dai foc complet si la alta 15 min

| valahu explică (pentru Autumnfeelings):

Ideea e ca sforile nu ard constant... adica poate sa arda 3/4 din sfoara in 5 minute si sa zicem ca restul de 1/4 in 25 de minute. deci nu asta e raspunsul
Haideti fratilor ca nu e chiar asa greu! tongue Desi apreciez si raspunsurile date la mistowinking

| Autumnfeelings a răspuns (pentru valahu):

Pai nu te crezi ca dupa scoala si teme avem chef sa facem teste IQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-n ce an suntem? S-o inventat ceasul, bre!

| valahu explică:

Fratilor, ma asteptam la reply-uri mai inteligente... -.-"
Raspunsul era: Dai foc la prima sfoara - deci de scurg 30 de minute - iar la a doua dai foc imediat ce a terminat prima de ars. DAR ATENTIE! La a doua dati foc la AMBELE capete. In felul acesta va arde exact jumatate din timp, adica 15 minute, indiferent de faptul ca arde mai repede sau mai incet pe diferite portiuni...
Cine da primul reply are FUNDA! ( nu cointeaza ce scrieti )

| òòRàùlòò a răspuns:

Pai dai foc la prima, 30 de min si o arzi pe a 2 a si dupa 15 minute o arunci in apa. 45 de minute tongue.