| anonim_4396 a întrebat:

Iar am descoperit o timpenie a robotelului scrintit. Scriu "schimbat-orul de viteze" si-mi pune liniuta intre "schimbat-o" si "rul". Ati descoperit si voi aberatii gramaticale ale robotelului repetent? rolling on the floor

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Eu am păţit să-mi inverseze unele litere sau să-mi schimbe unele dintre ele, exemplu : rogă, care şi editat de mai multe ori tot 'rogu ' apărea laughing. Sau 'ok' apărea : ' o.ca. '. Până la urmă a trebuit să găsesc un sinonim. La unele răspunsuri scurte pentru a le accepta trebuia să scriu cu literă mică la început.

| Arthur a răspuns:

Uitaţi-vă cum apare rogĂ rolling on the floor poate mi-l modifică şi acum.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cateodata, am senzatia ca robotelul ala o tine tot intr-o betzie!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Are probleme cu litera ca(appa) şi cu litera y, în anumite combinaţii, încearcă să preîntâmpine limbajul de mess dar tot ce reuşeşete să facă e să ne bage nouă beţe în roate.Nu dau exemple concrete că tot aiureli o să apară, o dată mi-a modificat inclusiv un link în care apărea litera cu pricina, îţi dai seama că l-a făcut inutilizabil... dacă ăsta nu-i exces de zel...

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mii de greşeli gramaticale zilnic şi robotul nu le corectează, devine brusc mai catolic decât Papa acolo unde nu e nevoie, plus chestia cu punctele de suspensie, poţi pune 21 de emoticoane la un răspuns, dar nu poţi folosi puncte de suspensie de mai mult de două ori...

mariana
| mariana a răspuns:

Am avut si eu probleme cu calculatorul de genul spus de tine, dar eu l-am rugat pe ginerele meu sa anuleze aceasta comanda si scriu asa cum doresc eu si nu mai am probleme si pentru mine existau asa zisele "corecturi" ale calculatorului si cand faceam vreo lucrare, trebuia sa pierd timp sa corectez, acum a mai ramas doar faza cu I mare, in loc de mic in cursul unei fraze, insa aceasta este suportabila.
De vina este programul pentru ca, n-a fost facut cu referire la toate posibilitatile de exprimare si cand si unde se pune cratima.
Eu zic sa nu te necajesti, "dai in cap" si scoate-i aceasta "sarcina" pusa aiurea si atunci o sa scrii cum vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar a facut-o laughing a pus liniuta intre "schimbat" si "o" rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu patesc cand scriu ne-eu.
Adica ne eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughingrolling on the floormie nu mi s-a intamplat decat sa posteze jumatate de raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, imi dau seama ca robotelul vrea sa corecteze anumite greseli gramaticale si in cazul asta "schimbat-o" se scrie despartit, deci daca este scris impreuna face corectura de rigoare. Dar ropotelul e timpit si programatorul trebuie sa tina cont de lucrul asta si sa prevada erorile care pot apare din cauza ca robotelul nu gindeste ci face strict ce i se spune. Ca sa ma rezum doar la exemplul pe care l-am folosit acum, trebuia sa aiba doua variante, "schimbat-o" dupa care urmeaza o pauza inseamna un lucru si fara pauza (adica mai sint alte caractere lipite de cuvintul verificat), inseamna cu totul altceva. Trebuie sa fie alt cuvint decit cel verificat si atunci nu mai insereaza cratima. Oricum, chiar daca programatorul nu si-a dat prea mult silinta sa prevada toate variantele posibile, asa cum este normal (desi in cazul de fata nu sint atit de multe variante, sa te descurajeze), mi se pare anormal sa-mi corecteze greselile. Textul trebuie lasat asa cum este scris de cel care posteaza, nu trebuie cenzurat, nu trebuie corectat, nu trebuie intervenit in nici un fel asupra lui. Daca cine scrie nu stie gramatica, sa se faca de ris si ironiile celorlati il vor determina mai devreme sau mai tirziu sa invete cum se scrie corect. Deja avem un caz, care dovedeste lucrul asta. Si e clar ca nu cenzura l-a determinat sa puna mina pe carte ci reactiile celor din jur la citirea textelor agramatewinking