| mikiscence a întrebat:

Cine ma informeaza si pe mine :nu inteleg de ce sunt atatea persoane care intr-o propozitie fac trei greseli gramaticale... din lene de a pune o liniuta...sau e o modalitate mai trendy de scriere a limbii romane

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

Vorba lui Caragiale"monseur se scrie monseur se citeste". ei cand vorbesc nu vorbesc, cu liniuta.

24 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nush ce sa sp.Cred ca se grabesc sa termine mai repede.Asa sunt unii.happyRecunosc si eu mai scap o litera din cand in candbig grin

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Probabil unii nu stiu unde sa puna acea liniuta... Sper doar ca nu te referi la cuvinte ca "intr-un" si "intr-o" pentru ca acestea nu se mai scriu cu liniuta in urma unei decizii a academiei. Dar se accepta si scrise cu liniuta pentru cei ce nu stiu sau nu se pot dezobisnui. Si greselile se fac de multe ori in graba... Incearca sa scrie cat mai repede (pentru ca nu pot vorbi) si vor sa transmita o cantitate mare de informatie intr-un timp foarte scurt... Si da, ai observat... am scris "intr-un" dezlegat... Pentru ca asa am fost invatata...

cami
| cami a răspuns:

Modalitate mai trendy? nu prea cred...si nici chiar graba nu este o scuza plauzibila...greselile de ortografie sunt intalnite la tot pasul, le fac din nestiinta.cred eu thinking

| JustMeFlory a răspuns:

Din cauza messului.si eu incerc sa scap de anumite prescurtari dar m-am obisnuit asa.si sincera sa fiu oare de unde or fii aparut aceste prescurtari? si sa stii ca nu sunt greseli, cei care scriu asa, scriu cu buna stiintahappy

| andi a răspuns:

Ha ha ha! tare ai fost...la o propozitie -3 greseli... ia cauta o fraza aici pe TPU si ai sa descoperi chiar si 7, 8 chiar si mai multe greseli gramaticale(consoane, vocale lipsa, despartiri gresite, etc...)winking

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca unii se cred " cool " daca scriu asa...

assiris
| assiris a răspuns:

Atita au putut acumula in scoala. Modalitatea "trendy" insa este sa scrie "nu stiu d c s-a intimplat asta" sau alte prescurtari de acest gen.

| Dara a răspuns:

Unii se grabesc sa scrie si atunci mai tasteaza gresit. Altii, scriu in messengeriana si asa apar exprimari prescurtate, de stai sa citesti de 3 ori, sa poti intelege odata. Iar altii abia cunosc limba romana cat sa se exprime, dar sa mai si scrie corect...

| anonim a răspuns:

Datorita faptului ca este foarte dificila gramatica.eu am mai atentionat o data acest lucru, insa am observat ca s-au gasit doi agramati care m-au si notat.big grin.si observ ca si assiris ti-a raspuns ca de fapt nu este ''trendy'', ci lipsa de cultura.

| Wtf9000 a răspuns:

Incet, incet, ne invaluie prostia! Sunt curios cum o sa ajungem peste cativa ani daca o tinem tot asa... Si sunt foarte multi care fac asta. Mai trebuie sa ajungem sa scriem si la ora de Romana la fel si gata.

| DiMoDi a răspuns:

NU cerceta aceste legi! că mori nebun şi tot nu le-nţelegi big grin (oare cine-o fi enunţat aceasta foarte adevărată frază thinking )

| DiMoDi a răspuns:

A naibii messengeriana asta! cum dracu s-a putut învăţa în cei max 20 de ani de cand s-a mai răspândit internetul pe la noi, iar româna pe care toţi o vorbesc de când au deschis ochii, nu?!?!

| afrodita17 a răspuns:

Cu totii mai scriem gresit cateodata...cu stiinta, sau din nestiinta, nu conteaza... daca ar trebui sa se tina cont de fiecare liniuta sau litera ''mancata'', atunci cei care se considera mai ''presus'' ar trebui sa inceapa sa scrie cu diacritice...ca sa fie totul corect...winking

| meioana a răspuns:

Se mai intampla....sau in cel mai rau caz...nu prea au dat pe la scoalalaughing

Răspuns utilizator avertizat
| ka2 a răspuns:

Pai iti spun eu de ce: multi dintre ei nu stiu unde se pune corect liniutawinking si asa ce spun ei: "lasa ca le zic ca am facut-o din graba!"winking

| vololo a răspuns:

Dar cine esti tu, pruteanu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci se confirma ce am spus, ca in Academie s-au aciuat o mina de bosorogi senili rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza tastelor mici si degetelor cu arie mare de acoperire. odinioara era la moda pasareasca.era vorbita de adolescenti si nu deranja pe nimeni.curente care dispar. apa trece ce e consacrat ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte clar de ce. unii dintre noi nu stapanim bine gramatica, altii din graba, altii nu au practica, altii nu au de ce.fiecare cum poate si cum il duce cultura, important este mesajul.eu de exemplu am invatat multe cuvinte noi pe acest site sau reguli gramaticale pe care nu le stiam sau pe care le-am uitat si poate ca de la cei care nu prea stiu sa scrie am invatat sa nu mai fiu asa critica din punctul asta de vedere.eu fac multe greseli gramaticale si de exprimare-chiar evit sa scriu cuvinte cu cratima pentru ca nu cunosc regulile gramaticale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca prostia s-a extins infiorator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ambele variante sunt corecte.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| vErOoNyKa :X a răspuns:

Comoditatea