| TristanTzara a întrebat:

N-ar trebui să mai fac asta, dar... O problemă de logică:

Pe o insulă locuiesc doar sfinți (care spun mereu adevărul) și mincinoși (care mint tot timpul). Un călător se întâlnește cu trei locuitori ai insulei (A, B și C) și-l întrebă pe primul "câți dintre voi sunt sfinți?", A îi răspunde, dar nu se înțelege ce spune. B spune " A zis că e doar unul", iar C răspunde imediat "Nu-l crede pe B, minte!".

Ce erau B și C? Prezentați raționamentul, nu doar concluzia, dacă vreți fundă.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

B ori spune adevarul, ori minte. Daca B spune adevarul, atunci B este sfant, iar daca A a spus si el adevarul, atunci A este sfant, rezulta ca sunt doi sfinti si nu doar unul, ceea ce nu se poate. Deci pe varianta ca B e sfant in mod necesar A este mincinos, deci sunt 0 sau 2 sfinti. Deci ar trebui ca si C sa fie sfant sau ca toti sa fie mincinosi. Dar C a spus ca B minte, deci B si C nu pot fi simultan sfinti. Deci pe aceasta ipoteza toti trei sunt mincinosi, rezulta ca este imposibil ca B sa fi spus adevarul.

Deci B a mintit. Prin urmare C a spus adevarul. Din asta nu reiese daca A este sfant sau mincinos, de ex. A ar fi putut zice ca sunt trei sfinti, in acest caz A si B au mintit si doar C este sfant, dar in acest caz B ar fi spus adevarul ca e un singur sfant, dar nu adevarul cu privire la ceea ce a spus A (deci B se pune drept mincinos). Sau poate A a spus adevarul, ca sunt doi sfinti, ceea ce este alta varianta logica.

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

DOAR sfinți care spun adevărul și mincinoși.
Sfinții sunt și mincinoșii?
Adică sfinții ii mint pe alții și intre ei spun adevărul?!

Gen cum era aia de la logica... toți S sunt P sau ceva de genul.

| TristanTzara explică (pentru Catrice):

Sunt și niște sfinți mincinoși, aceștia mereu când vorbesc spun ceva ce este în același timp fals și adevărat. Din păcate toți sfinții mincinoși sunt și muți. laughing

Ori asta, ori mulțimea sfinților și mulțimea mincinoșilor sunt disjuncte.

| chuckmanson a răspuns:

B este sfântul pentru că C spunea despre B că a mințit, iar cel vinovat mereu acuză pe altcineva.

| doctorandus a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu, contraexemplu:

A: 2+2=5.
B: A a mintit.

| TristanTzara explică (pentru chuckmanson):

Briliant! Puțin știu că "Cel vinovat mereu acuză pe altcineva" e una din axiomele logicii, e chiar acolo între Axioma non-contradicție și Axioma terței excluse.

Geniul tău îl depășește și pe Einstein și pe Aristotel, și pe întreaga omenire împreună!

| ThyDoom a răspuns:

Îți place să te joci cu mintea oamenilor mai ceva decât David Lynch.

| chuckmanson a răspuns (pentru TristanTzara):

Mersi brolaughinglaughing

| TristanTzara explică (pentru doctorandus):

Lipsește cazul în care B spune adevărul iar A minte: Dar în cazul ăsta chiar e doar un sfânt (B) deci avem o altă contradicție.

Ți-am dat fundă, pentru că soluția e aproape conpletă, și dacă aș fi arătat greșala, oricine ș-ar fi putut da seama.

| doctorandus a răspuns (pentru TristanTzara):

Da, mi-am dat seama inainte de a-mi atrage tu atentia.

| TristanTzara explică (pentru doctorandus):

Din păcate eu nu aveam cum să-mi dau seama că tu îți dăduse-și seama...

| gabicoo a răspuns:

B e Dragnea
C e Orban
Fiecare zice despre sine că e sfânt și că celălalt e mincinos!
Realitatea e că ambii sunt niște javre care se bat cu cărămida în piept și ne mint că vor binele românilor.
Altă întrebare!

| Hammurabi a răspuns:

Așa e!
M**e Dragnea!