| Misfits a întrebat:

Problema de logica:
6 orase notate : O1, O2...O6
6 persoane numerotate : A, B...F
3 meserii : Medic(M), Inginer (I), Profesor (P)
Stiind ca :
A, si reprezentantul lui O1=Medici
E, si reprezentantul lui O2=Profesori
C, si reprezentantul lui O3=ingineri,
Iar in grupele (B, O3, O5); (A, O4, O5); (D, O5, O6 ) exista un profesor, un medic, un inginer

Sa se stabileasca in ce oras locuieste fiecare persoana si ce profesie are fiecare.

3 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

da hai pa, nici nu am citit aia dar imi dau seama ca nu o sa pot dormi vreo trei nopti bune din cauza supraincarcarii creierului

| cicuadrian11 a răspuns:

Deci (B, 03, 05) - Este Inginer si Profestor ca 05 vine a 5 litera din alfabet adica E si locuieste in 02

(A, 04, 05) - Este Medic si Profesor cred si locuieste in 05

(D, 05, 06 )- este si el Profesor si locuieste cu F cred m-am incurcat rau... o.O

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru cicuadrian11):

Buna deductie! asa m-am gandit si eu, felicitari!laughing