| anonim_4396 a întrebat:

Inca va plac problemele de logica? Incercati si asta? La un concurs se prezinta sase orase O1, O2, O3, O4, O5, O6 reprezentate fiecare de cate una din persoanele A, B, C, D, E, F. Stim ca (1) A si reprezentantul lui O1 sunt medici, E si reprezentantul lui O2 sunt profesori, C si reprezentantul lui O3 sunt ingineri. (2) Grupele: a) B, O3, O5; b) A, O4, O5; c) D, O5, O6 reprezinta fiecare un medic, un profesor, un inginer. Sa se afle din ce oras este fiecare din cele 6 persoane.

Răspuns Câştigător
| Pinocchio a răspuns:

Imi plac problemele de acest gen, mai ales daca le pot rezolva.
Raspunsul meu la aceasta problema este:

A este din orasul O6.
B este din orasul O1.
C este din orasul O4.
D este din orasul O3.
E este din orasul O5.
F este din orasul O2.

| sabin89 a răspuns (pentru Pinocchio):

N-ai spus din ce oras (Craiova, Timisoara...). Glumesc, bineinteles.

| Pinocchio a răspuns (pentru sabin89):

Atunci mai spun in plus si ocupatiile lor:

A este medic.
B este medic.
C este inginer.
D este inginer.
E este profesor.
F este profesor.

| sabin89 a răspuns (pentru Pinocchio):

Ai rezolvat vreodata o problema de sah? Off topic, scuze.

| Pinocchio a răspuns (pentru sabin89):

Spre rusinea mea inca nu am invatat sa joc sah...

| sabin89 a răspuns (pentru Pinocchio):

Daca ar fi sa ne luam dupa ce nu stim, toti ar trebui sa ne rusinam. Eu nu stiu sa joc rugby:-)

| Pinocchio a răspuns (pentru sabin89):

M-am prins, o sa invat atunci singura.

15 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Văd că undeva spui că " nu ştii să joci rugby". Eu vin şi întreb : nu ştii să joci sau nu ştii regulile jocului?
Pentru că una e să ştii regulile şi alta e a juca.
A şti regulile nu e prea greu de învăţat, dar a juca e destul de greu pentru că acest sport necesită nişte calităţi fizice deosebite.
Cel puţin 70 de kilograme şi viteză.
Plus o condiţie fizică deosebită şi capacitatea psihică de a şti că în orice clipă poţi fi placat ( trîntit) de un colos de 120 de kilograme şi înalt de 2 metri.
Întîmplător eu am jucat ( la vremea tinereţii mele ) şi chiar ieri am asistat la un astfel de meci.
Cît despre problema cu persoanele şi cu oraşele, este genul clasic de astfel de problemă ( cel mai adesea cu 5 personaje şi însuşiri).
Ea se porneşte de la a înscrie pe o listă un număr de 6 persoane şi fiecăreia îi atribui toate însuşirile indicate
În baza unei suite de raţionamente logice admiţi fiecăruia, sau elimini, o serie de însuşiri pînă ajungi să rezolvi problema.
Acum sincer nu am timp să o rezolv ( poate o voi face în zilele următoare ) dar cred că am rezolvat peste 50 de astfel de probleme.
Sînt frumoase dar necesită mult timp şi există riscul să faci pe undeva o greşeală pentru ca apoi să fii pus în situaţia de a lua totul de la început.
Seamănă, într-un anume fel cu sudoku.

| sabin89 a răspuns (pentru corolav):

Imi place ce scrii tu aici, mai ales cand ai spus ca ai rezolvat peste 50 de astfel de probleme. Cred ca merita sa ne ocupam cu asa ceva din cand in cand. Specialistii in neurologie spun ca trebuie sa ne folosim creierul, ca altfel il pierdem. Ca nu ai timp acum sa rezolvi problema asta, nicio problema, te inteleg. Am pus-o si eu pentru cei care au timp. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai ceva cu inginerii azi. Ce ai ma cu noi? crying

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehe, am mai pus si medici si profesori!

| unconnected a răspuns:

Deci tu ne pui pe noi la incercare? Adica... pana la urma care e intrebarea?

| sabin89 a răspuns (pentru unconnected):

Intrebare: Din ce oras este fiecare din cele 6 persoane? (Are semnul intrebarii? Are)

| unconnected a răspuns (pentru sabin89):

Da, tu vrei sa ne pui pe noi la incercare, asta am inteles. Ce nu am inteles este cu ce te putem noi ajuta? Adica :care este nelamurirea ta(adica intrebarea).

| sabin89 a răspuns (pentru unconnected):

Nelamurirea mea (intrebarea): Oare unconnected stie s-o rezolve?

| sabin89 a răspuns (pentru unconnected):

Sa nu te superi pe mine, am fost cam ironic ieri. Dar uite cum vad eu lucrurile. Pe site-ul asta sunt doua feluri de intrebari: 1. - Intrebari la care se cauta un raspuns si 2. - intrebari conversationale. Amandoua tipurile sunt acceptate. Acestea din urma (conversationale) au si ele farmecul lor, in sensul ca ne antreneaza intr-o conversatie. Cum este si intrebarea de fata, nu ca n-as fi stiut eu raspunsul, dar am vrut sa va dau si voua satisfactia de a va gandi la o problema frumoasa, de logica, sa va dati cu parerea, va place/ nu va place, cum credeti ca s-ar rezolva etc.