| Snowal15lea a întrebat:

Spuneti-mi o intamplare supranaturala cu fantome, spirite sau naluci sau ceva de genul iele sau omu negru

Răspuns Câştigător
| Andyᵗᵐ a răspuns:

Uite aici:
http://www.desprevise.ro/supranatural
Povestea de mai jos este o intamplare reala, fiind relatata de o nebuna dar desteapta :))

,, Buna. Aici va voi relata o intamplare adevarata pe care o poate sustine toata familia mea ca martori.O sa incep prin a va spune cum am ajuns sa traiesc intr-o casa in care spiritele celor morti sau fantome, cum vreti sa le spuneti, mi-au facut o groaza de rele. Eu, da sunt o fiinta ce crede in lucrurile paranormale, dar sotul meu refuza sa creada in orice lucru care nu e palpabil, cu exceptia lui Dumnezeu. Dar de data asta chiar si el a trebuit sa recunoasca ca ceea ce se intampla nu era normal. Si o sa vedeti la sfarsit cum mi s-a confirmat adevarul.

Fantome
Miercuri, 24 Noiembrie 2010 20:49
Probabil fiecare dintre noi a auzit o poveste despre fantome si locuri care sunt bantuite. Majoritatea cladirilor vechi au cate o poveste legata de fantome, unele sunt doar pentru a face publicitate altele totusi au si un sambure de adevar la origine. Exista multe persoane care neaga cu vehementa existenta unor astfel de lucruri, desi in ultimul timp tehnologia tot mai sofisticata a surprins chiar si in imagini diverse forme, zgomote, voci. O statistica ne arata ca aceste prezente inexplicabile au de regula loc in cladiri vechi in care s-au intamplat diverse tragedii.

Vineri 13
Miercuri, 28 Iulie 2010 17:40

Vineri 13 este cunoscuta aproape in toata lumea ca o zi cu ghinion, dupa parearea multora fiind una din cele mai vechi superstitii. De-a lungul timpului, vineri 13 si-a confirmat de mai multe ori reputatia de zi nefasta si plina de ghinion.Inca de la inceputurile crestinismului vineri 13 are o insemnatate deosebita, la fel si numarul 13 este considerat ca fiind aducator de ghinion.

La Cina cea de taina au fost 13 persoane, cea de-a 13 fiind Iuda tradatorul, Isus a fost rastignit intr-o zi de vineri 13.

Ziua Ielelor
Sâmbătă, 26 Iunie 2010 15:33

Ielele sunt personaje supranaturale foarte prezente in folclorul romanesc. Ziua ielelor sau ielele coincid cu sarbatorea Rusaliilor. Legendele ne spun ca de ziua Rusaliilor ielele se scalda dezbracate in apele muntiilor si joaca hora ielelor, cel care se intaneste cu ele nu va scapa de acestea.

Hora ielelor era considerata un ritual foarte puternic careia nimeni nu ii poatea sta in cale. In traditia romaneasca avem obiceiuri care vin in intampinarea acestui ritual, astfel Dansul Calusarilor este un ritual impotriva ielelor.

In folclorul romanesc exista numeroase povestiri in care personajul principal sunt ielele, acestea sunt descrise ca niste femei ce stau in adancul padurilor si cauta sa atraga in mrejele lor barbatii care trec prin padure.

Vrajitoria si ierburile
Joi, 20 Mai 2010 13:41
Atat magia alba cat si magia neagra folosesc ca si ingredient diferite ierburi, flori sau radacini. In functie de scopul pe care il are ritualul respectiv ierburile pot avea efecte bune sau efecte rele, astfel o planta poate fi folosita pentru a face bine dar si pentru a provoca mult rau. Iata cateva din plantele folosite in ritualuri si efectele lor benefice :

Busuiocul-este o planta foarte des intalnita cu un parfum placut, asigura echilibru in familie, armonie si protectia cuplului.

Bradul, pinul-sunt considerate afrodisiace sunt folosite pentru a stabili relatii mai bune intre parteneri, ajuta in cazul monotoniei intr-o relatie si aduc linistea in familie.

Chimionul-este folosit in cazul problemelor in relatia cu partenerul, are ca efect stimularea, atragerea partenerului.

Cimbrisorul-este folosit in ritualul de magie alba cu scopul de a aduce noroc, bani.

14 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Știi unde locuiesc fantomele? În nuci.
Vorbesc serios.

| GroparuVesel a răspuns:

Eram odata in cimitir.Era seara.Deodata a aparut o fantoma.Iau lopata si o setez pe modul "lanterna". Observ ca este Mitica Gaozaru.Il invit la o tuica si imi mai povesteste cate ceva. Dupa aia se culca la loc.Ma pregatesc sa mai trag o tigara, pe langa fantana din mijlocul cimitirului.Un spirit iese din fantana.Era fosta sotie, rapsodia, intr-o halucinatie de-a mea din cauza LSD-ului pe care il fumam.Era inconjurata de naluci si de iele, ca o fosta sotie proasta ce a este.Toate erau colorate in diferite culori.Era atat de urata, incat m-am dus la culcare.In casa, ce sa vezi? Era chiar omu' negru si prietenul Slenderman.Au venit sa ma anunte ca e vremea sa ma trezesc, ca de obicei.Asa am ramas eu treaz toata noaptea.Groapa buna!

| Andyᵗᵐ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Slendarman.....Ala cu fata alba de fapt n-are.Te joci slenderman? Genial jocul.

| UzzY475 a răspuns:

Era odataaaa... Sfarsit

| Crazyfish a răspuns:

O intamplare supranaturala cu fantome, spirite sau naluci sau ceva de genul iele sau omu negru.
Na, ti-am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu numai intamplari naturale cu capre. Numai ca nu stiu daca te intereseaza de astea.

| Snowal15lea explică:

Eu vazut caine fara cap in plina zi si meregea ca si cum era viu.Si eu speriata am fugit la mami laughing

| Smile2BHappy a răspuns:

Baia de la noi de la vestiarele din sala de sport sunt bantuite. Se aud zgomote de pasi si cineva parca te cheama in baie, mai ales cand ramai singur in sala de sport.
Sau altul. Sub pat se ascunde fantoma lui Michael Jackson. Nu ma crezi? Cand ti-ai verificat ultima data patul?

| iHateStrike a răspuns:

Îți spun eu... Există un ac cu puteri supranaturale, și atunci când te înțeapă, te doare. Știai?

| Snowal15lea explică (pentru iHateStrike):

:o nu se poate, ce awesome

| MemeGame9 a răspuns:

Bacon is the answer laughing

| loggertiffman a răspuns:

L-am vazut odata pe omul negru si m-am inalbit la fatarolling on the floor

| Teodor_Teo_1997 a răspuns:

Aceasta poveste este adevarata. I-ntro eu cu fratele meu mergeam de la un magazin pe la 2 noaptea mergeam spre casa dar atunci a aparut o femeie blonda a zis sa venim cu ea dar dupa ceva timp femeia sa transformat in pisica noi ne-am oprit. Dar nu stiu cum fugaream pisica fara sa vrem dar nu puteam sa ne oprim ne-a dus pe campuri. Ne-am asezat fara sa vrem asteptam pe cineva. Din departare am vazut o mireasa. Cand sa PROPIAT mai mult de noi m-am uitat in ochii ei iar ochii ei erau albi. Cand a ajuns la noi a cantat cocosul si ne-am trezit...

SPER CA VA PLACUT!