| Gabriel_Pop_1966 a întrebat:

Un cioban, are:un lup, o capra si o varza.Cum face ciobanul sa treaca varza lupul si capra dincolo de un rau. Daca lupul mananca capra si capra mananca varza si doar cate una trebuie sa duca peste rau

Răspuns Câştigător
| madddd a răspuns:

Mai intai trebuie sa treci capra, se intoarce, ia lupul, il lasa dar ia capra cu el.Lasa capra pe primul mal dar ia varza si o duce pe acelasi mal cu lupul. Apoi se intoarce dupa varza, o trece si pe ea si gata, treaba-i rezolvata happy

2 răspunsuri:
| SofiaAndreea a răspuns:

Duce lupul apoi duce capra si se intoarce cu lupul, duce varza si se intoarce cu capra, apoi duce lupul, si la urma duce capra! FUNDA?

| Roseonlight a răspuns:

Trece pe malul B prima data cu capra, o lasa acolo.Se intoarce pe A, ia lupul, trece pe B si lasa lupul, dar ia capra.Trece cu capra pe malul A, o lasa si ia varza.Trece pe malul B, lasa varza.Trece pe malul A, ia capra si trece inapoi pe malul B.Gata,sunt toate animalele trecute peste rauhappy