| DenisaMihaela_1287 a întrebat:

Hai sa spunem ca:

Ion vroia sa se duca la sora lui si nu vroia sa mearga cu mana goala asa ca a luat o varza si a plecat si cu capra lui pentru ca o mancau lupii daca o lasa singura.Prin padure a gasit un lup... a luat si lupul cu el si a ajuns la lacul care trebuia sa il traverseze, cum sa traverseze el lacul cu capra cu varza si cu lupul ca nu aveau loc toti?

Daca trecia capra si lupul cand se ducea sa ia varza lupul manca capra...
Daca trecia lupul in timp ce mergeau capra manca varza.
Daca trecia varza ...lupul manca capra

Cum a trecut Ion apa?

Dau fundita la primul raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| patrat a răspuns:

Se duce sa ia lupul cu varza in brate, nu o lasa cu capra.

8 răspunsuri:
| Avatar001 a răspuns:

Trimitemi situl cu jocul acesa

| Avatar001 a răspuns:

Ion ea capra o duce pe celalalt mal apoi se intoarce si ia vaza o duce linga oae e oaea o duce inapoi linga lup e lupul ol duce linga varza apoi se intoarce dupa oae si o ea. Funda?

| elynutzu a răspuns:

A luat capra si a trecut-o.
A trecut lacul si a luat lupul cu el, luand cu el capra inapoi.
a luat varza si a trecut-o.
S-a intors la capra si a luat-o si pe ea.
Lasa varza cu lupul pentru ca nu manca lupul varza.
FUNDA?big grin

| Elianna a răspuns (pentru elynutzu):

De aici a ramas vorba "sa impaci si capra si varza" pentru cineva care se descurca bine in anumite situatii mai incrcate!

| elynutzu a răspuns:

Deci care v-a primi funda?

| DenisaMihaela_1287 explică:

Mai pai daca ia capra si apoi varza cand se duce sa ia lupul ...capra mananca varza!

Pana acum nimeni nu a raspuns corect!

| patrat a răspuns (pentru DenisaMihaela_1287):

Se duce sa ia lupul cu varza in brate, nu o lasa cu capra.

| patrat a răspuns:

Prima data iei capra treci podul, lasi capra pe celalalt mal si te intorci inapoi singur.
A doua oara iei varza treci podul si iei capra cu tine inapoi, pentru ca nu poti lasa pe mal capra cu varza, te intorci inapoi lasi capra si iei lupul cu tine treci podul si lasi lupul cu varza (lupul nu mananca varza )
Te intorci si dupa capra si treci podul, acum le-ai trecut pe toate pe malul celalalt.
Vreau fundita.

| princces150 a răspuns:

Luă ţăranul lupul, îl lăsă pe mal şi aduse ţapul înapoi. Lăsă ţapul şi luă varza, pe care o aduse lângă lup. Apoi duse, în sfârşit, şi ţapul lângă cei doi.