| miha90z a întrebat:

A fost cineva in grecia, in olympic beach mai exact? cum este in luna iulie, ca preturi ma refer.
aaa si am auzit ca sunt niste plante cu tepi in apa sau ceva de genul si ca nu poti intra fara papuci.este adevarat?

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

Olympic Beach este o statiune foarte accesibila. Nu vei gasi tarife tarife piperate insa nici prea multe lucruri nu ai de facut pe acolo in afara de plaja. Zona arata ca un orasel din vestul salbatic (ma refer strict ca stil de asezare al cladirilor) cu vile amplasate in linii paralele si cateva stardute perpendiculare. Daca vrei si ceva activitate atunci va trebui sa strabati vreo 2 km si ceva pana in Paralia unde gasesti cluburi, bazare, scutere de inchiriat, plimbari cu barca etc. Nisipul este foarte curat si destul de fin, in apa nu gasesti pietre sau altceva sa-ti ofere disconfort piciorului iar cat despre arici de mare nu-ti face probleme ca nu sunt in acea zona. Sunt de exempu in Corfu care este o zona stancoasa, cu plaje ce contin mai mult pietris decat nisip iar aricii se pun pe acestea sau pe peretii stancilor. Acolo ai nevoie de acea incaltaminte speciala mentionata de tine, atat pentru protectia impotriva aricilor cat si pentru pietrele de pe plaja care te fac sa mergi ca pe jar daca esti in piciorul gol. Oricum, daca sunteti un grup care va duceti distractia este garantata iar in privinta preturilor nu iti face probleme ca sunt foarte accesibile atat in Olympic Beach cat si in Paralia unde vei sta mai mult pentru ca statiunea Olympic Beach o termini de vizitat la picior in maxim 30 de minute. Practic e doar un loc de cazare.In Paralia gasiti si un supermarket Lidl de unde va puteti aproviziona cu tot ce va trebuie. Eu va recomand inchirierea scuterelor (10 euro/zi daca mai negociati) si atunci va puteti plimba oriunde, chiar si in orasul Katerini care este la vreo 10 km de Paralia si este un orasel foarte frumos.

1 răspuns:
greece12
| greece12 a răspuns:

Raspunsul lui@rossi46, foarte corect.
Cu o mica completare,ceea ce tu numesti plante cu tepi sunt,de fapt, arici de mare, arata ca niste mici arici cu multi tepi care daca iti intra in picior te ustura cumplit.Sunt raspanditi pe toate plajele cu pietre din Grecia.
Dar,este stiut un lucru,unde sunt arici de mare inseamna ca apa e curata.
Si,da,toata lumea(sau aproape) intra cu papuci in mare,sunt de plastic si se vand pe plaja, sunt foarte ieftini.
Si, distractie placuta!