| alex113 a întrebat:

Am 17 ani, si doresc sa merg in alta tara timp de 7 zile cu alte persoane, fara parinti.
Imi trebuie procura? daca da, persoana pe numele careia o fac cati ani trebuie sa aiba minim?
Daca nu imi trebuie procura, ce alte date imi trebuie?

Dau FUNDA pentru raspunsul cel mai util

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate sau pasaport si o declaratie notariala a parintilor, prin care isi da acordul sa pleci in tara respectiva si indica un insotitor major dintre persoanele cu care vrei sa mergi.

4 răspunsuri:
| alex113 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am un frate de 18 ani, care merge si el cu mine, pot face pe el declaratia notariala?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru alex113):

Daca a implinit 18 ani sigur ca declaratia il poate indica pe el ca insotitor major si nu o faci tu, trebuie s-o faca ambii parinti.
Sa mearga la un notar public, cu cartile de identitate ale lor si ale voastre, trebuie trecute toate datele in declaratie.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Salut. da iti trebuie procura iar persoana care te insoteste nu conteaza ce varsta are atata timp cat este adult (minim 18 ani). stiu pentru ca si eu am fost in situatia ta. bafta

| maralove2006 a răspuns:

Minim trebuie varsta de17 ani