| Corina34 a întrebat:

Pot sa ma intorc singura in tara cu avionul fara procura de la parinti? Am 16 ani si am iesit din tara in Germania impreuna cu mama mea, dar ea acum trebuie sa ramana aici, si vreau sa stiu exact cum e procedura. Pe internet unele persoane spun ca nu e nici o problema, atata timp cat de intorci in propria tara, iar altele spun ca trebuie procura de la parinti. Astept raspunsuri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| psycho771 a răspuns:

Iti spun sigur ca nu e nevoie de procura de la parinti (am trecut prin asta). doar politistii de frontiera romani verifica actele minorilor la iesirea din Romania. in rest, nicio problema. nici in alta tara, nici la intoarcerea in romanica happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur te poti intoarce, declaratia (nu procura) parintilor este verificata doar la iesirea din Romania.

regis
| regis a răspuns:

Daca ai cetatenie romana si poti dovedi asta (de exemplu cu cartea de identitate), te poti intoarce oricand si de oriunde in tara, fara nici o conditie suplimentara.