| Anonim123456789012345 a întrebat:

Am fost în vacanță la hotel și aș dori să aflu numele recepționerei, cum aș putea proceda?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se numeste recepționistă de fapt.
Dar nu prea cred ca ai cum sa faci rost de numele ei, nu aici cel putin.
Ti-a facut ceva sau e vorba de dragoste la mijloc?
daca tu ai fost in vacanta in cluj si tu esti din Tulcea (dau doar un exemplu) cum sa afli numele cuiva de acolo.
Dar conteaza mai ales la ce anume iti foloseste, daca cineva a gresit poti afla apeland la conducerea acelui hotel, dar nu numele ar fi cel care conteaza in acest caz.
daca e vorba de altceva la mijloc, nu pot sa imi dau seama ce si cum sa faci.
Intrucat aceste fete/femei intra cu foarte multe persoane pe zi in contact slabe sanse sa te fi placut atat e tare sau sa te fi tinut minte.
Am zis mai multe variante pentru ca nu stiam la ce anume faci referire.
Daca totusi e vorba de dragoste, poti suna la acel hotel, si sa ceri la telefon "fata cu fusta scurtal; cea cu ochii albastri" etc dar slabe sanse sa obtii ceva.

| katin a răspuns (pentru Simpatic):

"Se numeste recepționistă de fapt."
Zau? Unde ai invatat limba romana?

| Simpatic a răspuns (pentru katin):

Uite unde am invatat :
RECEPȚIONIST, -Ă s.m. și f. (Rar) Recepționer. [Pron. -ți-o-. / < fr. réceptionniste].

| katin a răspuns (pentru Simpatic):

Si e greu sa citesti pana la capat sau nu mai intelegi ce vrea sa spuna?
Receptionist, folosit rar. Nu "de fapt este". De fapt inseamna (si e forma corecta) "receptioner". Acolo te trimite.
Nici dictionarul nu stii sa-l folosesti, dar dai lectii altora.

| Simpatic a răspuns (pentru katin):

Mai caca in drum cine mai esti si tu? sa dai lectii de gramatica, eu ajut userii de aici de 12 ani, iar tu un nimeni apari de ieri si comentezi, dar ca un analfabet functional ce esti, vezi ca este corect ce am spus dar tot continui ca un autist sa persisti in prostie, adica am dreptate in forma gramaticala exprimata iar tu Pruteanule vii si zici ca nu e corect, ei bine cand o sa citesti ca Pruteanu peste 20.000 de carti atunci iti permit.
Vezi ca esti nesimtit? daca am folosit o forma corecta nu avea rost sa mai comentezi.
Eu vin in ajutor si argumentare din trairi si din cunoastere si apare cate un neica nimeni ca tine care simte dorinta de afirmare, ce ai demonstrat cu asta?
Mai ai de papat laptic pana sa cresti mare si sa vii cu pretentii, ca unii ne intoarcem obositi de pe drumul pe care altii abia porniti.
Du-te inapoi la stana de la care ai venit, melteanule agramat.

| Violleta2022 a răspuns:

Scrie pe ecosonul din piept!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum, numărul ei nu ti l va da nimeni, si trebuie sa iei in considerare faptul ca ea este casatorita sau are prieten si iti faci sperante degeaba. Poti afla numarul ei doar daca il ceri personal cand mai mergi data viitoare in vacanta la acel hotel, dar asteapta te sa fi refuzat.

| Anonim123456789012345 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Numele, nu numărul

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim123456789012345):

Daca i-ai tinut minte vocea, poti suna la receptia acelui hotel, daca recunosti vocea o intrebi, "-buna ziua ma numesc dan(exemplu), spune-mi te rog prenumele tau".
Asa cred ca poti afla, altfel nu vad cum.

| katin a răspuns:

Ai fost in vacanta si ai stat mai multe zile? Receptionerii nu s-au schimbat?
Eventual suni la hotel si spui ca vrei sa vorbesti cu doamna care a fost de serviciu in data de...