| Alissonn a întrebat:

As dori sa stiu daca exista la primarie cereri pentru chemarea in judecata si daca m-ar putea ajuta primaria intr-un fel sa aflu mai multe informatii despre cum as putea proceda inainte de a il chema in judecata pentru stabilirea pe tatal copilului

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg sa doresti sa se stabileasca paternitatea minorului din afara casatoriei.
Primaria nu are asemenea atributii, sa te ajute in stabilirea paternitatii, doar consilierul juridic de la primarie (daca au unul) sau secretarul primarie te-ar putea ajuta, inclusiv in formularea cererii.
Inainte de judecata incearca o intelegere cu tatal copilului, respectiv sa-l recunoasca printr-o declaratie notariala autentica, este cu mult mai rapid si usor.
Doar daca nu vrea sa-l recunoasca te poti adresa instantei de judecata, respectiv judecatoriei. Daca nu te descurci te poti adresa unui avocat, la urma, daca respectivul se dovedeste a fi tatal, acesta va plati toate cheltuielile de judecata, inclusiv onorariul avocatului.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Cereri se depun la judecatorie. Uite aici un model: http://www.modele-acte.ro/......tatii.html
Daca nu ai scrisori si vederi de la parat nu scrii asta in cerere. Spui numai de martori. Sau daca ai mesaje de la el scrii de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Primariile nu au asa ceva.Trebuie sa mergi la judecatoria din orasul tau sau la cel de care apartii, la judecatorul de serviciu, si te va indruma.Te sfatuiesc sa scrii un mesaj D-lui Ioandelasal, aici pe TPU, te va sfatui cu siguranta si in cunostiinta de cauza.Mult succes.