| Tudoralina368 a întrebat:

Am voie sa duc in Coreea de sud medicamente antidepresive si antipsychotics gen Lamotrigine, Rivotril si risperidona sau nu sunt permise? Adica voi putea sa le duc pe avion? Vreau sa merg in Coreea in mai insa am bipolar tipul I

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Salut!

Am căutat puțin și se pare că va trebui să-i întrebi tu direct.

Adică poți merge cu medicamente fără probleme (doze pe timp de trei luni) însă lista cu medicamentele interzise (mai precis substanțe interzise ce pot fi în medicamente) nu e disponibilă la serviciile vamale, ci la ministerul sănătății, cum ar veni.

În principiu pare că ești OK doar e de preferat să verifici, că nici la noi (la români) n-am găsit detalii, nici pe site-urile coreene.

Poți suna direct la departamentul lor de „narcotice" la +82-43-719-2813 (pentru engleză) sau încearcă un email la narcotics@korea.kr

Aici găsești un zip de descărcat care include niște formulare ce pot fi trimise direct. Însă pare să fie strict pe narcotice, gen dacă ai rețetă pentru marijuana medicinală etc.
https://www.mfds.go.kr/eng/brd/m_60/view.do?seq=75669

Aici ai o situație similară cu un răspuns de la serviciile vamale, însă poate poți pune o întrebare și tu, direct, și specific
https://www.customs.go.kr/english/ad/engcnsl/selectEngCnslDetail.do?mi=8049

Sper să te ajute. Și să ai o călătorie faină (te invidiez!) :-)

Sănătate și nu uita că ești iubit(ă)!

| Tudoralina368 explică (pentru Zartbitter):

Multumesc mult! In sfarsit un comentariu folositor! Oamenii aici sunt foarte nesimtiti de obicei! Sa ai o zi superba!

| Zartbitter a răspuns (pentru Tudoralina368):

Mă bucur să pot ajuta. Toți suntem oameni :-)

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceri de la medicul are ti-a prescris medicamentele o scrisoare medicala in limba engleza, pe care sa fie recute medicamentele (si denumirea generica).
Daca nu stie sa faca, atunci faci traducere legalizata a scrisorii (din lb romana in engleza).

| darrio2007 a răspuns:

De ce sa duci tu? Ăia nu au acolo? Vezi pe net conditiile in care poti intra cu medicamente in Coreea de Sud.
Desi mă indoiesc sa ajungi tu acolo.

| darrio2007 a răspuns:

De-aia nu pot dormi eu, că ajungi tu acolo! Poti sa te duci si in Antarctica.

| Tudoralina368 explică (pentru darrio2007):

Zici ca ai 10 ani

| darrio2007 a răspuns (pentru Tudoralina368):

Da, până la pensie.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai voie NUMAI DACA daca ai prescriptie medicala legala, cu parafa medicala, tradusa si legalizata in limba coreeana.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai rețetă și recomandare de la medic, da.
Dar ar trebui să le traduci și legalizezi, nu te aștepta să priceapă vameșii de acolo limba română.

| doctorandus a răspuns:

Da, le poti lua, dar iti trebuie declaratie internationala din partea medicului.

| Standt a răspuns:

Numaidecat sa ai reteta sau scrisoarea medicala cu tine. Altfel nu le vei putea trece.