| Lastminutename a întrebat:

Are cineva idee de ce se aud sunete de avioane pe litoralul romanesc?
Desi nu se vad avioane pe cer

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca este ecoul care-l auzi tu, avioanle continuand sa circule peste mari si tari, ca asa fac ele, zboara, duc pasagerii, duc marfa, samd.

| relian a răspuns:

Sint avioane de razboi, alea fac zgomote foarte mari, au viteza f mare, plus uneori zboara la inaltime mica, de aia ce auzi si nu vezi.

Nu te gindii la avioanele alea de pasageri, alea nu fac sau nu auzi zgomote de la ele, rapid se si ridica la inaltime mari, de unde nu prea mai auzi mare lucru.
Dar astea de razboi, alea micute, stii ce zic, le auzi de foarte departe, iar daca nu trec prin apropiere nici nu le vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Zgomotul nu stie de granite.
Apoi, sunetul are viteza mai mica decat lumina. Mereu vei auzi zgomotul avioanelor dupa ce acestea au trecut. Uita-te in alta directie si poate le vezi.