| sorinucu a întrebat:

1) Imi puteti spune si mie care este pretul unei roviniete pentru. o zi in Ungaria?
2) Trebuie platita o alta rovinieta pentru autostrazi in Ungaria? (dau fundita)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. eu cand am trecut prin Ungaria soferu mea avea rovineta de Romania si nu a mai avut nevoie dar poti sa intrebi cand ajungi la vama poti sa intrebui da vamesi sau dupa ce treci de vama sunt magazine cu roviniete

Stefan
| Stefan a răspuns:

Rovignieta in Ungaria se plateste minim 4 zile si e in valoare de 1600 de forinti sau 9 euro.

| eusiatat_9429 a răspuns:

Eu am platit pentru 7 zile 60lei anul trecut, de cumparat poti sa o cumprei pna sa ajungi in vama(asta daca iesi pe la bors) sunt magazine care vand roviniete si asigurari stiu ca am dat cam tarziu raspunsul dar sper sa te ajutewinking drum bun

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Nu e RO vinieta - este HU vinieta. cumpara din statia MOL de la iesirea din tara - cel mai simplu si sigur.

RO vinieta este taxa de drum din ROmania.
HU vinieta este taxa de drum din HUngary.

drumuri bune!

| sorinucu explică (pentru RovinietaDotOnline):

Intrebarea am pus-o cand eram elev in clasa a 9-a, in urma cu 13 ani, iar pe vremea aia nu erau asa digitalizate serviciile publice din Ungaria, sa nu mai spun de traducerea lor in engleza.

De atunci am absolvit atat facultatea, cat si masterul in geografie.
Pot sa vin cu un raspuns la propria intrebare, mult mai eficient: Achizitionati online vignetta de pe site-ul oficial ematrica.nemzetiutdij.hu

Sfat pentru ceilalti soferi: nu asteptati pana ajungeti la prima benzinarie sau primul Mol, pentru ca aceasta poate sa nu fie aproape de granita, sau segmentul de intrare pe autostrada, iar pana ajungeti la prima benzinarie de pe autostrada va ia radarul ca nu aveti vignetta