| alexissdays a întrebat:

as dori sa va intreb daca stiti referitor la circulatia turistica.
cum se calculeaza numarul mediu de turisti, durata medie a sejurului densitatea circulatiei turistice. Formulele le stiu, dar nu stiu ce fel de date trebuie sa iau, de unde pot sa le iau si cum sa le prelucrez? help me plzzz.

1 răspuns:
| designarti a răspuns:

Sincer, nu cred ca poti sa strangi toate informatiile de care ai nevoie. Sunt firme consacrate care fac asa ceva, colectand informatii din foarte multe locuri, la care nici macar n-as visa sa am acces - puncte de frontiera, diferite hoteluri, companii aeriene. In principiu, cred ca toti pun la dispozitia statului, la sfarsit de an sau dupa anumite perioade de timp, statistici. N-am idee DACA poti sa intri in posesia lor. A tuturor statisticilor de genul!