| Florian80 a întrebat:

Buna.
In august eu as dori sa merg cu o prietena in Turcia cu scop turistic cu o agentie de turism.Nu sunt hotarat daca sa merg sa nu si vreau sa mai aud pareri.Ma atrage tara din ce am vazut la unii ce au vizitat pe acolo e frumos si turcii au reputatia ca ar fi primitori si mancarea este buna.Este o excursie de vizitat nu de stat la soare. Parca as vrea sa merg dar ma opreste ideea ca ar putea fi un cutremur sau atac terorist cand ajung acolo, drumul. tine 17 ore cu autoacarul si nu prea am chef iar din ce aud dimineata devreme sunt chemati la rugaciune la moschee si nu prea as vrea sa ma trezesc asa devreme in vacanta..astept opinii.Ms

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Eu am fost de 3 ori în Turcia. Ultima data anul trecut.
Nu a fost nici o problema unde am fost. E zona turistica ( plajă ).

De mers cu autocarul e destul de mult, dar exista și circuit cu avionul. Nu neapărat cu autocarul.

Depinde la ce hotel rezervi și depinde de cât de departe e o moschee. Dar, oricum se aude destul de tare. Pe mine nu m-a deranjat.

Dacă mergi în circuit, pentru a vizita locuri, nu vei putea dormi dimineața foarte mult. Pentru că se va porni destul de devreme... În Turcia, șoferii conduc haotic. Nu prea respectă regulile de circulație. Și e o țară plină de mașini. Foarte aglomerată.

La trecerile de pietoni spre exemplu, nici nu mai zic. Nu te lasă să treci. Dacă treci, ai șanse foarte mari sa te lovească.

E o idee buna să mergi în Turcia sa vizitezi. E o țară frumoasa, în care poți vedea lucruri frumoase.

Informează te pe site ul MAE ( cred ca asta e site ul ), care zice dacă sunt restricții sau pericole în diferite Țări...

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu mergi cu avionul? Face 50 de minute pana in Istanbul (din Bucuresti). In general 1 ora cu avionul este echivalentul a 10 ore cu autocarul.

| adryang78 a răspuns:

Ar fi o experiență nouă, care ți-ar îmbogăți cunoștințele. Despre cutremur sau atac terorist este ca în povestea cu drobul de sare. big grin
Că ține drumul 17 ore sau că nu vrei să te trezești dimineața devreme cred că sunt motive pe care le găsești ca să nu te duci. Sunt doar mici neajunsuri raportat la rezultatul final. Ar trebui să mergi, nu să cauți nod în papură. happy

| Dragobeta a răspuns:

Crezi ca sunt cutremure zilnic? Sau atacuri teroriste?
Nu te cheama pe tine la rugaciune, poti dormi linistit.
E mai dificil cu drumul. 17 ore inghesuit intr-un autocar...

| KovacsB a răspuns:

Nu vrei pareri dar astepti opinii.
Opinia mea este ca daca trebuie sa mori de atac teroristic iti explodeaza autocarul ori la dus ori la intors, doar locul unde stai tu.
Parerea mea este ca si in complexul turistic un terorist poate pune o bomba sa mai reduca din traficul de turisti.
La fel poti sa ai doi traficanti in autocar si sa nu le placa de tine.