| Moana1737 a întrebat:

O sa ma duc acus in Iasi pentru cateva zile. Problema este ca nu sunt o fire curajoasa iar orasul ala este imens fata de cel in care stau eu. Nu avem aici genul ala de autobuze, orasul este complex, iar programul autobuzelor nu il stiu. Vreau sa dau proba pentru facultatea de arte, dar ma cam lasa si asta pe ganduri. Ai mei parca nu au avut chef sa inteleaga faptul ca eu inca nu ma simt pregatita si am depus deja dosarul si s-au dat si cativa bani. Ma streseaza mult faptul ca facultatea e la mama dracu, prin copou, iar caminul pe o strada, si se fac cam 48 de minute pe jos. Eu in general am fost mai mult dadacita sa zic asa, si nu am cum sa ma descurc singura. Era vorba sa stau la o tipa si sa ma ajute ea, dar acum cam pe ultima suta de metri simt ca toti isi iau talpasita si ma intreb daca chiar o sa trebuiasca sa ma descurc fix singura. Asa ca, mai sunt pe aici persoane care au fost in situatia mea? Daca da, as fi foarte curioasa sa imi spuneti cum v-ati descurcat. big grin

Răspuns Apreciat de Editori
| elena97890 a răspuns:

Poti folosi google maps si iti va spune ce autobuz/tramvai sa iei si cate statii, sau daca stii ce statii sunt pe langa te poti uita pe ratb Iasi si iti va arata ce rute au mijlocurile de transport. Cat despre frica ta, desigur ca orasul e mare dar presupun ca stai la caminele din copou si acolo gasesti tot ce ai nevoie, sunt cateva magazine profi, alimentare de cartier sunt peste tot si mai sunt tot felul de simigerii, cafenele. Ti-as recomanda cand ai aceasta angoasa sa te plimbi prin parc, pe strada, nimeni nu o sa-si dea seama ca nu esti din Iasi, nici nu le pasa, chiar ajuta. Eu nu am ajuns la varsta sa ma duc la facultate, dar cand am ceva pe cap si nu ma lasa, ies sa ma plimb, mai ales ca locuiesc prin zona deci pot sa-ti spun ca functioneaza. Noroc la admitere! happy

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pleci mai devreme de acasa daca nu vrei sa folosesti transportul in comun si aia e. Problemele tale sunt minore si exista rezolvari foarte simple.