| Andy0202 a întrebat:

Buna seara, am un prieten care si-a deschis recent o pensiune si cauta menajere pentru camere. Are in jur de 12 camere. Ce trebuie sa ia in calcul atunci când îi oferă salariul, adică cum se calculează(după nr camere, după numar ore sau cum?)Multumesc

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Iti vorbesc de Grecia sa iti faci o idee doar.
Am lucrat ca si camerista ocazional, cand cele 2 cameriste nu erau disponibile. Patronul avea mai multe case/apartamente de inchiriat pentru turisti. Aveam termen doar 4 ore sa fac curatenie luna pentru o casa P+1 sau apartament cu 2-3 camere. 30 euro per locuinta. Pentru cameristele care faceau intre 2-4 case per zi depinde care se elibera, la luna erau platite cu 1000 de euro + bacsisul de la turisti care se strangea undeva la 200-300 euro. Plus patronul le oferea cazare, masa si-o asigurau singure, desi unii asigura si masa lor.
Se cerea rapiditate si perfectionalism.
La 12 camere poti angaja 2 cameriste daca reusesc sa faca intr-o 1-1 1/2 ora in cele 8-9 ore de munca. Cu un salariu incepand de la 1800 lei-2200 lei...
Sper sa va ajute acest articol cu atributile cameristei https://bundeangajat.olx.ro/......iti-aduce/
La hotel cameristele in Romania sunt platite intre 2200-4000 lei depinzand de numarul de camere pe care le are hotelul si numarul de camere care le fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa numarul de ore muncite!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa cit isi permite... esti belea, cica ce trebuie sa ia in calcul. Sa gaseasca o femeie serioasa sau mai multe, daca are noroc, si sa le plateasca suficient de bine cit sa nu le vina sa plece dupa prima luna la sters babe in dos prin Italia.

| FreddieM a răspuns:

Ar fi ideal sa-i cronometreze sotiei timpul necesar in completarea curateniei pe o camera, apoi sa o intrebe ce suma ar accepta pe ora pentru asemenea munca, si cam aceea ar fi plata corecta.
Asa ar putea aprecia si cate camere ar putea completa o menajera in 8 ore, de exemplu.

| oz_1736 a răspuns:

Daca muncesti si patronul tau e un om onest si tine la agajatii lui, vei sti ce sfat sa dai. Vorbim de oameni rationali