| andreiscripcaru a întrebat:

Cum adică primii 30% din clasa după medii? Cum se calculează

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

X/100*30 = y
Dacă sunt 34 de elevi
34/100*30 = 10

Dacă sunt 20 de elevi
20/100*30 = 6

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se adună și se împarte la 100.

| dullcat a răspuns:

Buna.Inmultesti 30/100 cu numarul de elevi din clasa.E simplu. Daca intr-o clasa sunt 30 de elevi, 30/100x30=9.Deci primii 9 din clasa cu media cea mai mare primesc bursa.

| Yuoia a răspuns:

Sper ca esti abia in clasa I-a sau a II-a daca pui asa intrebare.
Incepand cu media cea mai mare, descrescator, pana la un procent de 30% dintre elevii unei clase.

| andreiscripcaru explică (pentru Yuoia):

Moama ce de ajutor esti dacă nu esti capabilă să dai răspunsuri și le dai în sictir lasa te

| Vasilake a răspuns:

Se numara bursierii incepand cu cel care are cea mai mare medie:1, 2,3, 4...30. Stop. Daca la pozitia 30 avem media de ex 9, 85 si cu aceiasi medie mai sunt inca 4 elevi atunci si ei vor lua bursa. Ce-i asa greu sa gandesti?

| Yuoia a răspuns (pentru Vasilake):

Nu pana la 30. Pentru ca intr-o clasa nu sunt 90 de elevi. Nici tu nu stii ce inseamna 30%?

| Vasilake a răspuns (pentru Yuoia):

Nu.

| Vasilake a răspuns (pentru Yuoia):

Daca clasa are 30 de elevi atunci 30% inseamna 9 elevi. Ei aia 9 iau bursa in ordinea descrescatoare a mediei generale. Daca al noulea are o medie pe care o mai au inca 1, 2, 3... elevi atunci si aia iau bursa. Acum e clar?