| ialexs a întrebat:

Buna ziua tuturor,
Nu înțeleg cum se calculează salariul deoarece pe net îmi zice că sunt 25%, 10% și 10% dar după ce calculez un calcul îmi sa cele 10% diferit nu la fel...

Ex:
Brut: 6837
cas 25% = 1709
Cass 10% = 684
Impozit = 444 >-- nu este 10%
Net = 4000

Iar dacă pun scutit de impozit se schimba toate rezultatele...

Sper sa ma lămurească cineva...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul nu se calculeaza la salariul brut ci la suma ce ramane dupa ce scazi din acesta CAS si CASS.
In cazul tau: 6837-1.709-684=4.444 si 10% din acesta este 444 lei.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul e 10% din venit. Adică din suma rămasă după ce scazi pensia și sănătatea.