| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
În Ardeal îs multe orașe frumoase precum Cluj, Sibiu, Brașov, Sighișoara sau Alba Iulia.
După părerea voastră, care îi orașul cu cel mai frumos centru istoric din Ardeal?
Ca să fie clar, Ardeal! Nu Banat, Crișana sau Maramureș.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Oradea, Sibiu, Cluj, dar si Sighisoara este frumoasa.
Evident, vara, cand vremea este insorita.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Repet.
Oradea se află în Crișana, nu în Ardeal!

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Taie Oradea de pe lista!
Raman Sibiu, Cluj si Sighisoara.

| Simpatic a răspuns:

Oradea si Cluj sunt superbe
La vara ma duc din nou
bihor... il ador!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Oradea se află în Crișana, nu în Ardeal!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sibiu clar.

| NLS a răspuns:

Sighisoara, daca e vorba despre istorie.
Insa si Cluj si Brasov, sau chiar Sibiu se tin bine, si bubuie de vizitatori.

In cetatea Sighisoara, ca despre ea e vorba (nu despre orasul nou), in functie de preferinte, ai avea de vizitat/remarcat:

Turnul cu Ceas, ce gazduieste un muzeu de istorie.

Muzeul de arme de langa el

Casa Vlad Dracul (acum e restaurant)

"Casa venețiană"

Turnul Cizmarilor si celalalte turnuri (al Cositorarilor, al Cizmarilor, etc )

Scara Școlarilor (Scara acoperita) - initial a avut vreo 300 de trepte, in ziua de azi mai exista aproximativ 180.

Piata Cetatii, alaturi de Piata Mica (locatiile principale unde se tin scenetele si concertele in aer liber la festivalul medieval).

Si inca 2 motive pentru care imi place cetatea asta:

+++Festivalul medieval

https://www.youtube.com/watch?v=HyfgpHYgchk

+++si faptul ca a ramas singura cetate medievala din Europa locuita permanent (fara intreruperi) de-a lungul timpului.

| gabicoo a răspuns:

Sighișoara. Mergi și vizitează orașul. Merită.

| Standt a răspuns:

Referitor strict la centrul istoric, dintre cele enumerate eu prefer Sibiul, apoi Brasovul.
Alba Iulia este construita in jurul cetatii. Care este renovata, inclusiv santurile de aparare. In Sighisoara, doar cetatea este demna de vizitat. Dar e destul de vazut. Cat despre Cluj... putin centru istoric si multa faima goala.

| explorandromania a răspuns:

Buna,in toate orasele enumerate mai sus centrul vechi este frumos. Acum depinde ceea ce preferati dvs sa vedeti la un oras.

Sighisoara este una din putinele cetati medievale inca locuite din Europa. In interiorul cetatii aveti ce vedea: Biserica din Deal, Turnurile de aparare, Casa in care s-a nascut Vlad Tepes. Sighisoara nu este la fel de aglomerata precum Brasov sau Sibiu.

Mai multe despre Sighisoara gasiti pe linkul de mai jos:

https://explorandromania.blog/......-colorate/

De Brasov este imposibil sa nu te indragostesti. Orasul este inconjurat de muntii impaduriti, ceea ce il face o locatie perfecta pentru iubitorii de natura. In jurul lui sunt o multime de trasee usoare. Urcarea pe Tampa este unul din ele (sau se poate opta urcare cu telegondola).
Promenada de sub Tampa este superba, iar Strada Sforii nu trebuie ratata, nici Biserica Neagra.

Mai multe detalii gasiti pe urmatorul link:

https://explorandromania.blog/......e-poveste/

Sibiu este un oras frumos. In Piata Mare este plin de terase unde puteti sa savurati o cafea. Din Turnul Sfatului si din cel al Bisericii Evanghelice aveti cele mai frumoase priveliste cu orasului. Nu uitati sa includeti si o plimbare pe Str. Cetatii, cea mai frumoasa strada din Sibiu. Mai multe detalii pe urmatorul link:

https://explorandromania.blog/......idee-buna/

Clujul este un oras vibrant, plin de viata. Cel mai bun punct de belvedere asupra orasului este cel din Parcul Cetatuia. Neaparat daca sunteti in Cluj trebuie sa mergeti la gradina botanica de aici, este minunata. Si centrul vechi merita vizitat evident.

Mai multe detalii gasiti pe urmatorul link:p

https://explorandromania.blog/2022/12/02/explorand-judetul-cluj/

De Cetatea de la Alba Iulia toti am auzit. Cetatea are o forma stelara, fiind o cetate bastionara de tip Vauban. Pentru poporul Roman aceasta are o importanta majora, aici fiind locul unde in 1918 s-a decis unirea Romaniei, cetatea de la Alba Iulia de venind Cetatea Marii Uniri.

Mai multe locuri de vizitat in Judetul Alba gasiti pe urmatorul link:
https://explorandromania.blog/2023/08/19/obiective-turistice-judetul-alba/

Ca si o concluzie: toate orasele enumerate de dvs mai sus merita vizitate pentru centrul lor istoric. Mie mi s-a parut dragut si Mediasul, daca va este in drum este pacat sa il ratati.

| Ina0310 a răspuns:

Dupa parerea mea, Sighisoara.