| Mersul a întrebat:

Buna TPU!
Am un prieten care ar dori vara asta sa vina in Romania in vizita dar din pacate nu are vaccinul facut si daca il face va trebuie sa astepte 8 saptamani pentru a doua doza si e destul de naspa. Mai exista restrictii la aeroport cu carantinare de 14 zile sau poate veni in tara fara probleme? Intreb asta deoarece imi doresc sa vina si sa vedem cum procedam. Dau FUNDA!

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai si si tu de unde vine ca depinde.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa faca testul covid.

regis
| regis a răspuns:

Depinde de unde vine. Dacă vine din zona "verde" nu trebuie nimic, dar posibil sa i se ceara test rapid pentru a călători cu avionul.
Cel mai indicat ar fi insa sa se vaccineze cu Johnson&Johnson, care nu necesita rapel.

| Mersul explică (pentru Wr3nch):

Am uitat sa precizez, scuze, vine din Londra

| Mersul explică (pentru regis):

Din Londra vine, scuze, am uitat sa precizez

regis
| regis a răspuns (pentru Mersul):

Din păcate Marea Britanie încă este în zona roșie, ceea ce înseamnă carantinare 14 zile.

| blablablab a răspuns:

Bullshit peste tot, caz concret din familie, s-a dus cu autocarul, dai spaga 30 lire/euro la vama si iti face foaie sa nu mai stai in carantina in Ro.

| Wr3nch a răspuns (pentru blablablab):

Si tu daca ai virusul infectezi oameni fara sa stii, dar cui ii pasa cand poti iesi din casa nu?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru regis):

Nu neaparat!
RECENT nepoata mea a venit din Anglia impreuna cu prietenul ei pentru o nunta.Initial li s-a dat voie pentru 72 de ore.Indeajuns sa participe la eveniment sa si vedem.Cand se apropia timpul -limita a aflat ca mai poate sta o saptamna, dar trebuie sa aiba testul facut.Mi-a spus ca a trebuit sa completeze niste formulare.Aseara inainte de urca in avion tot am comunicat, iar azi noapte pe la 3 mi-a dat mesaj ca aajuns cu bine.Nepoata mi-a zis ca va trebui sa stea in carantina cateva zile, dar e calculat in concediul ei.Chiar daca testul a iesit negativ.
Prin urmare prietenul lui va putea sta pentru 72 de ore.
Dar e bine sa intrebe.