| DiBianca a întrebat:

Buna TPU

Implinesc 18 peste 2 luni, as vrea sa stiu daca pot pleca din tara in Germania neinsotita de vreun adult sau parinte prin acordul parintilor fiind inca minora?
Care sunt demersurile pentru a putea iesi singura din tara?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Peste 2 luni poti pleca in Germania. Nu trebuie nimic de cat cartea de identitate si daca vrei poti sa-ti iei si pasaport.

| DiBianca explică (pentru Salontanul):

Asta stiu, dar eu vreau sa stiu daca pot pleca acum avand in vedere ca inca sunt minora

| DiBianca explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DiBianca):

Cu placere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minora esti si la 14 ani si la 18 ani fara 2 luni. Pana in ziua in care nu implinesti acei 18 ani ai nevoie de insotitor si procura de la parinti sa poti parasi tara