| Silvia172899281 a întrebat:

Buna, am 17 ani si vreau sa emigrez in Noua Zeelanda! As putea sa plec fara parinti dar cu acordul lor si sa locuiesc sigura acolo?! Sau este obligatoriu sa locuiesc cu un adult ..fiind minora si intr-o tara staina!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana esti minora nu poti iesi din tara fara acordul parintilor, exprimat intr-o declaratie autentificata de un notar public si fara insotitor major, fara acestea nu te lasa la granita.

| Silvia172899281 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar daca parintii mei sunt de acord si fac o cerere cum ca m-ar lasa, as putea? totusi cu acordul parintelui ar trebui sa ma lase

| Silvia172899281 explică (pentru Ioandelasal):

Dar nici cu acordul parintilor? Totusi parintii nu vin cu mine, dar daca fac o cerere si o depun cum ca sunt de acord sa ies din tara, as putea pleca? Pentru ca totusi ei sunt de acord si ar trebui sa ma lase daca ai mei depun cerere si confirma acordul lor ca eu sa plec singura.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Silvia172899281):

Ti-am spus ca, pana la 18 ani, nu poti iesi din tara fara declaratia parintilor, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si fara un insotitor major, indicat de parinti in declaratie. Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de călătorie individual sau, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi care călătoreşte însoţit de o altă persoană fizică majoră i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceasta numai dacă persoana însoţitoare prezintă o declaraţie a ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă şi irevocabilă ori în temeiul unei hotărâri judecătoreşti rămase definitivă pentru procesele începute cu data de 15 februarie 2013, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, care să cuprindă acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, precum şi datele de identitate a însoţitorului respectiv.
(5)Poate avea calitatea de însoţitor şi o persoană anume desemnată din cadrul unei societăţi comerciale autorizate, în condiţiile legii, să desfăşoare activităţi de transport internaţional de persoane."