| Marin_Mihai_1999 a întrebat:

Peste 2 saptamani plec in Anglia la tata in vacanta, iar faza e ca mama e in tara. Cum trebuie sa fac cu procurile? Pot sa plec doar cu buletinul si procurile? Fara insotitor?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de declarații notariale de la ambii părinți, dar și de însoțitor. Acesta poate fi cineva din personalul companiei de transport (auto sau aerian) cu care mergi. Trebuie însă vorbit cu cineva din cadrul acelei companii pentru a te asigura că oferă și acest serviciu (însoțire minor).
Buletin nu cred că ai, nu se mai eliberează de un secol. Dar poți merge liniștit cu o carte de identitate valabilă.

2 răspunsuri:
| Maeron_Lucian_1993 a răspuns:

Dacã mama ta îți facr procura poti sa pleci si fara însotitor pe autocar sau masina dar pe avion nu

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa pleci cu declaratiile notariale (nu procuri), date de ambii parinti si numai cu insotitor major.
Insotitor major poate fi, in functie de mijlocul de transport, personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, trebuie specificat in declaratii.