| xSNGHOSTx a întrebat:

Mama a divortat de tata dar eu stau cu mama, ambii au custodie comuna.

Daca vreau sa plec din tara intr-o vacanta cu mama tata trebuie sa imi dea procura, dar daca plec cu unchiul si matusa imi trebuie procura si de la mama si de la tata?
Am 15 ani.
Cand ar trebui sa plec as avea 16.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pleci cu un parinte ai nevoie de declaratia autentica a celuilalt parinte.
2.Pleci cu alta persoana decat parintii ai nevoie de declaratia autentica a ambilor parinti.
P.S. Nu este procura ci declaratie, autentificata de un notar public.

| darrio2007 a răspuns:

Procură de la ambii părinti. De la notar.

| sammie a răspuns:

Nu vei putea să pleci fără acordul ambilor părinți. Până la 18 ani vei depinde de ei. Trebuie ca tatăl tău să de-a procura ca tu să pleci cu mama ta.

| Larisse7 a răspuns:

Daca pleci cu un parinte ai nevoie de declaratia autentica a celuilalt parinte.
Daca pleci cu alta persoana decat parintii ai nevoie de declaratia autentica a ambilor parinti.