| Mingh a întrebat:

La cazarea intr-o pensiune, daca persoana care ne-a facut cazarea a plecat, iar nimeni nu mai era la receptie, nici paznic, nici nimeni, iar toate cartelele au ramas blocate intr-o camera, noi fiind blocati pe din afara. Persoana de acolo ne-a spus sa sunam in caz de ceva, iar noi am sunat, insa acesta nu a raspuns. Pentru a nu ramane blocati pe din afara am spart usa pentru a intra toti inauntru. Este nevoie sa platim usa?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca aranjamentul cu persoana a fost ca nu plecati cu, cartele ca "o sa raspunda la telefon" atunci e vina acelei persoane
dar
o usa nu se sparge decat cu si in prezenta politiei, cu motive convingatoare, moment in care practic voi puteti sa ii imputati intreruperea dreptului de proprietate (ai inchiriat camera cu acte in regula, camera aia e proprietatea ta pe, perioada inchiriata), insa persoana poate sa reclame intrare prin efractie si distrugere de bun privat
ce ar fi trebuit sa faceti era sa, sunati la politie, cum spuneam "intreruperea dreptului de proprietate"!

asa ca eu zic sa va intelegeti cu persoana aia si sa nu renuntati deloc la faptul ca nu puteti dormi in strada ca nu e in stare sa raspunda la telefon

6 răspunsuri:
| TheTom7 a răspuns:

Normal da.

| christall a răspuns:

E vina voastra, trebuia sa aveti cartelele la voi. Logic ca trebuie sa platiti.

| Mingh explică (pentru TheTom7):

Si plata nu se face chiar la check-out? adica peste doua zile mai poate sa ne ceara banii?

| Mingh explică (pentru christall):

Si in mod normal plata nu se face chiar la check-out? adica peste doua zile mai poate sa ne ceara banii?

| mihai69 a răspuns:

Normal că trebuie să achitați reparația daunelor provocate de voi.
Cine strică, plătește.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca trebuie sa platiti usa. Nu e vina nimanui ca nu ati avut grija de chei.