| imihaistoian a întrebat:

Care este diferenta intre pensiune si hotel?

Răspuns Câştigător
| Dracarys77 a răspuns:

La pensiune tarifele sunt mai mici insa si asteptarile lasa un pic de dorit (exemplu: baia poate fi pe coridor adica comuna cea ce nu cred ca este ok).

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De confort, de marime, de stele

| Lisa01 a răspuns:

Pensiunea e putin mai micuta ca hotelulhappy

| Mimy123 a răspuns:

Hotelul este o unitate de cazare mai complexa, cu mai multe camere, locuri de parcare si mai multe servicii gen curatenie, restaurant, etc.
Pensiunea este o unitate de cazare mai mica decat hotelul, cu mai putine camere (maxim 20)

| Mimy123 a răspuns:

Hotel - structura de primire turistica amenajata in cladiri sau in corpuri de cladiri, care pune la dispozitia turistilor camere, garsoniere sau apartamente dotate corespunzator, asigura prestari de servicii specifice si dispune de hol de primire (receptie) si de spatii de alimentatie in incinta.

Pensiune turistica - structura de primire turistice, avand o capacitate de cazare de pana la 20 camere, totalizand maxim 60 de locuri, functionand in locuintele cetatenilor sau in cladiri independente, care asigura in spatii special amenajate cazarea turistilor si conditiile de pregatire si servire a mesei.

| DenimM a răspuns:

Pensiune este un loc unde te cazezi la o famile/oameni la casa/cabana.
La hotel te cazezi la fel dar fara familie gazda, stai singur...