| cetateandezgustat a întrebat:

Care este diferenta intre Vienna Card si Vienna Transport Authority ticket (de exemplu, pentru 72h)?

2 răspunsuri:
| FlyGoVoyager a răspuns:

Cu Vienna Card beneficiem in plus si de anumite discount-uri (merita, adica se amortizeaza costul daca il folosim si la obiective turistice din oras, gen: muzee, taeatru, concerte, chiar si la unele restaurante). Mai multe detalii aici: http://www.wien.info/en/travel-info/vienna-card sau ghidul turistic al orasului Viena, de aici: http://www.fly-go.ro/bilete-avion-viena/

| mihai69 a răspuns:

Sunt avantaje și dezavantaje:
partea de „bilet de transport în comun" de la Vienna Pass e valabilă FIX 72 de ore de la activare, așadar dacă l-ai activat la 9 dimineața, după trei zile la ora 9:01 ești blatist dacă te caută vreun control! (și nu ai alt bilet valabil)
Transport card, e doar atât - bilet de autobuz, tramvai, metrou.
Și mai e și varianta Vienna Pass - card care oferă GRATUITATE la toate atracțiile principale din Viena, la hop-on, hop-off bus și pe deasupra acces pe lângă eventualele cozi de la intrare (cum ar fi de pildă la Turnul Dunării sau la Roata mare etc.). E mai scump decât Vienna Card (care oferă doar reduceri) dar dacă faci socoteala la final cred că ieși cel mai bine cu ăsta.