| pictorita18 a întrebat:

Ce acte imi trebuiesc ca sa imi fac pentru prima oara pasaportul? dau fundita love struck

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Http://www.pasapoarte.ro/pasaport-simplu.php

De ce documente aveti nevoie pentru a obtine un PASAPORT simplu?

cererea tip model 1 (se poate descarca de la: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/ ) si anexa (cartonas);
actul de identitate (cartea de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate) in original si copie (numai in partile ce contin datele de identitate, fotografia si
mentiunile privind domiciliul ori resedinta);
chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON);
in cazul preschimbarii pasaportului, solicitantul va prezenta si pasaportul anterior.
preluarea de imagine, adica fotografia, se realizeaza la ghiseul unde se depun actele pentru eliberarea pasaportului.
in cazul in care intervine schimbarea numelui, trebuie prezentat.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Găsești aici, http://www.infotravelromania.ro/pasaport.html
Pa, pa.

| ciprianpet79 a răspuns:

Daca vrei sa calatoresti in europa, sunt putine state care pot fi vizitate prezentand pasaportul in frontiera.(fosta iugoslavie, tarile din fosta urss, malta, elvetia, cipru, turcia). oricum, iti trebuie buletin, certificat de nastere si de platit niste taxe, asta daca esti majora, daca nu, mai trebuie acordul parintilor