| AvalohAlyn a întrebat:

Ce autobuze găsesti in America?(U.S.A)
Traseele sunt lungi? Transportul in comun din America cu autobuze și tramvaie cum e? La ce nivel? Cam Cat costă un bilet de autobuz acolo? Circula non-stop și pe timp de noapte?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul e lung in SUA. Sunt trasee de autobuz de sute de mile intre orase.

Nu stiu sa exista tramvaie prea multe in SUA, doar in SF, oras renumit pentru asa ceva.
Parca ti am mai povestit odata despre transportul din SUA.

In NY e foarte dezvoltata reteaua de metrouri, se circula si cu autobuzul dar lumea prefera metrou si tren. Cam asa e in toata partea de est a SUA.

Prin alte zone, percum sud, sud vest california in special, transportul in comun e pentru saraci. Mai toata lumea merge cu masina acolo fiind distante mari, benzina ieftina si drumuri largi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce autobuze găsesti in America?(U.S.A)
Adică? America e mare. Găsești autobuze mai ales pentru transportul între orașe, compania Greyhound de exemplu.
=====
Traseele sunt lungi?
Da între orașe, traseele sunt lungi și interconectate între ele.
=====
Transportul in comun din America cu autobuze și tramvaie cum e? La ce nivel?
Adică, cum la ce nivel?
În orașele mari există metrou și linii de autobuz.
=====
Cam Cat costă un bilet de autobuz acolo?
La New York $ 2.75.
Circula non-stop și pe timp de noapte?
Da, în orașele mari.
Dar, în orașele mai mici, ai nevoie de mașină personală, că altfel nu te descurci să ajungi în timp util, de exemplu de acasă la serviciu sau la cumpărături.