| adian a întrebat:

Ce e de vizitat in Elvetia?

Răspuns Câştigător
| nauca a răspuns:

Unde in Elvetia? Si in ce sezon?
In orice caz, daca ajungi in Lausanne (langa Geneva si la granita cu Franta), viziteaza neaparat Muzeul de Arta Bruta. E nemaipomenit! De asemenea, din Lausanne, din zona Ouchy, poti traversa cu un vaporas lacul si vei ajunge in Evian (Franta), orasel foarte simpatic - si poti vizita si marea "fabrica" Evian.
Tot prin apropiere sunt orasele ca Montreux (unde are loc festivalul anual de muzica jazz http://www.montreuxjazz.com/2010/ ) sau Martigny, pline de casute frumoase. ZOna e plina de castele frumoase, arunca un ochi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Vaud

Daca mergi in Berna, poate fi de-ajuns sa "vizitezi" strazile, sunt atat de frumoase incat poti avea impresia ca te uiti la exponate :)
In orice caz, sa te duci cu buzunarul plin-plin, ca preturile lor corespund cu nivelul de trai de pe-acolo, adica sunt ridicate.

Distractie placuta!

6 răspunsuri:
| dichi a răspuns:

Poti gasi pe siteul http://www.mayer-transport.ro/category/orase-elvetia/ articole despre Elvetia si ce poti vizita in fiecare oras. Sper sa te ajute

| DiDi a răspuns:

Aici ai informatii insotite de cate-o poza:
http://www.turistik.ro/elvetia/obiective-turistice-elvetia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, acolo poti vizita Lucerna si Zermatt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Organizare
Turismul contribuie semnficativ la produsul intern brut al tarii, Elvetia fiind supranumita "patria turismului montan". Are o infrastructura bine pusa la punct, Elvetia inscriindu-se ca fiind una dintre cele mai dezvoltate tari ale lumii.

Ce e de vazut
Orase-muzeu ca Zurich, Basel, Lausanne si Geneva, cu monumente (catedrale, intre care Sf. Petru din Geneva, sec. XII - XIII, Munster din Basel, sec. XII, reconstruita in sec. XIV - XV, Catedrala din Lausanne, sec. XII - XIII, cel mai frumos monument gotic din Elvetia), biserici (Fraumunster, sec. XII - XV din Zurich, St - Germain, bazilica din sec. IV - V), case vechi, fantani - indeosebi gotice, dar si renascentiste si baroce, muzee si colectii de arta.

Cand sa te duci
Turism de vara: cea mai buna perioada este intre lunile aprilie si octombrie. Atentie, insa: vara, in plin sezon (iulie si august ), e multa aglomeratie, preturile sunt mai ridicate, iar temperature din orase poate ajunge la un nivel inconfortabil. Turism de iarna: in timpul iernii, orasele sunt mai putin aglomerate si preturile sunt mai scazute.

Evenimente
Ziua Nationala este pe 1 August (ziua crearii Confederatiei Elvetiene - 1291)

| naf29 a răspuns:

OAU! Intrebarea trebuia sa sune ce nu e de vizitat prin Elvetia?hee hee glumesc, daca ai ocazia si mergi, treci pe la Lugano, e la 50 KM de Como(Italia), vrei sa faci un shoping bun si ieftin, tot in zona e FOX TOWN MENDRISIO (unul din cele mai bune outleturi din EUROPA). Daca ai timp si bani viziteaza Elvetia de la un cap la altul, si vezi tot ce vrei, frumusetea nu consta intr-un muzeu, sau un tablou, frumusetea o percepe fiecare cum vrea, pentru mine acolo totul e frumos, e doar parerea mea.

| naf29 a răspuns:

Pt "gianina1107" cand ai fost U in Elvetia, in iulie sau august si a fost aglomerat? Eu iti spun din propria experienta, am stat in zona Elvetiei 3 luni anul trecut, lucram zilnic in Elvetia si nu am observat aglomeratia. Eu zic ca e mai aglomerat la noi in August cand vin, sau cel putin veneau cei din afara tarii acasa si nu mai incapeai ca pe toate strazile numai masini cu nr straine. Iar preturile sunt la fel nu conteaza daca e aprilie sau august, iar legat de temperatura iti dau dreptate chiar daca e o tara muntoasa te sufoci vara, dar asa e peste tot... nu e numai la ei...