| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Ce înseamnă Escala la Avion?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca pe parcursul dintre plecare si sosirea la destinatie avionul mai opreste o data sau de doua ori.

| Violleta2022 a răspuns:

Escala este atunci cand schimbi avioanele!
Pe distante foarte lungi, avioanele trebuie sa coboare si sa realimenteze, facand escale in diverse aeropoarte. Uneori urcandu-te inapoi in acelasi avion, alteori schimband avionul.
Uite un exemplu: eu calatoresc dinRomania catre Sydney, avand prima escala undeva in Europa, unde sunt aeroporturi foarte mari care permit aeronavelor foarte mari sa vina.
Romania nu are un aeroport mare si nici piste pentru avioane cu capacitate de peste 300 de pasageri la bord, deci, sunt nevoita sa iau un avion pana in Anglia, Italia, Germania sau orice alt aeroport din europa, care are aerodroame foarte mari si acolos chimb avionul cu unul transoceanic, care ma duce intr-un alt aeroport din Asia, unde schimb din nou avionul cu unul spre Australia.
In functie de aceste conexii si escale (coborari si urcari cu schimbari de avioane), poti zbura efectiv intre 24 si 30 de ore intre Bucuresti si Sydney, pe durata a 2 zile.

| badpanda a răspuns:

Nu ai niciun nepotel de 4 ani pe care sa-l intrebi?

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Cum e stația pentru autobuz sau tren.