| jollyville a întrebat:

Ce merita vizitat in Grecia? Dar sa merite cu adevarat happy

Răspuns Câştigător
| beba a răspuns:

Sunt atatea lucruri de vazut aici! In primul rand, Acropolele...sunt superbe, te lasa fara suflare (asta daca iubesti istoria pentru ca altfel risti sa faci drumul degeaba si sa vezi doar niste pietrehee hee), Oracolul din Delphi, Muntele Olimp, Cada lui Zeus, Manastirile Meteora...
Din insule iti recomand, Skiathos cu una dintre cele mai frumoase plaje din lume (este si o padurice de conifere pe plaja), insula Skopelos (la 30 min de Skiathos) este una dintre cele mai verzi insule din Grecia si locul unde s-a filmat pelicula Mamma Mia, Creta, unde poti vizita Palatul Knossos, un labirint al istoriei, Rodos, insula fluturilor (din pacate, anul trecut a fost un incendiu care a devastat mai mult de jumatate din insula si a distrus multe frumuseti), Aedipsos, insula pe care s-a luptat sa o cumpere Onassis (iubitul fostei sotii a lui Kennedy), este insula unde pe plaja izvoraste din stanca, apa fierbinte cu puteri terapeutice (aici este si cel mai mare SPA). Ohh, sa ma mai gandesc ca sunt foarte multe locuri...Este tara de care m-am indragostit iremediabil, in care traiesc si in care as vrea sa raman si dupahappy Sunt multe locuri de vizitat, incarcate de istorie, ia cu tine o palariuta si multa apa pentru ca vara te topesti aici (asta pentru vizitele in orase) si costumul de baie pentru o balaceala pe cinste in marea Egee sau Mediteraneana (depinde unde preferi sa calatoresti). Sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta aici!

10 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Acropolele din Atena, Insula Corfu, care este superba, Insula Rodos si Creta, Muntele Athos si Sithonia sunt principalele atractii turistice pentru credinciosi.

| catalinten a răspuns:

In plus iti recomand Dephi (unde este complexul antic unde era celebrul oracol), manastirile de la Meteora - suspendate pe niste piscuri de calcar, si un orasel foarte frumos numit Lamia

Alte răspunsuri
| mikiella a răspuns:

Super si eu plec in vara asta in Grecia (insa in Paralia Katerini) am vazut deja lista cu excursii optionale si am ales Meteora, Olimpul, insula Skiatos si croaziera in jurul insulei Athos -unde de pe vas se vad manastirile din munte. M-a incantat pretul destul de bun si ca pe orice femeie gandul ca o sa ajung in raiul plin de magazine de blanuri si aur,,(gurile rele spun ca aurul de la greci nu e prea bun). Apoi serile petrecute in taverne cu muzica, mancare destul de ieftina si vin bun grecesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi in croaziera din jurul muntelui Athos, este minunat. Priveliste, delfini, mare, totul.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai sa vedem... In primul si in primul rand eu zic ca merita Meteora cu manastirile ei urcate sus pe varful muntelui. Este unica in lume fenomenul de formare ne mai fiind intalnit in alte zone. Este considerat totodata cel mai important centru Monastic Ortodox din Grecia dupa Athos.
Apoi Insula Santorini - aflată în sudul Marii Egee la 120 de mile marine de Creta, atrage turiştii mai ales datorită faimei potrivit căreia în această regiune s-a găsit legendara Atlantida (cetatea Acrotiri), faimoasele plaje de culori diferite (rosie, neagra etc), orasele Oia, Thira cu fumoasele case albe cu acoperis albastru, precum si portile care duc spre mare.
Insula Rodos cu orasul Medieval, înconjurat de zidurile ridicate de Cruciaţi si valea Fluturilor un loc deosebit in care in anumite perioade ale anului pot fi vazuti zburand mii de fluturi.
Creta cu orasele sale Hania, Rethimnon, Fodele, Agios Nicolaos si zone ca Vai (cea mai mare padure de palmieri) Matala (grotele artificiale ale cimitirului roman, zona preferata intr-un timp a miscarii Flower-Power), Cheile Samaria (cel mai lung defileu din Europa) etc.
- Atena - si in mod deosebit muzeul de arheologie.

Alte răspunsuri