| alex_5475 a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica din romania? dar despre manele?

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Romania are putina muzica si mult rahat.
Iar trupele care fac muzica se adancesc in mizerie pentru ca au prea putini fani si nu castiga mare lucru.

Manelele... cel mai de prost gust lucru.

34 răspunsuri:
| mariusres a răspuns:

Muzica din Romania nu e originala deloc. Sunt doar imitatii si adaptari din afara. Cand in Occident se schimba trendul la noi abia atunci apare. Urmariti de curiozitate topurile muzicale din SUA sau Europa si o sa vedeti ca la noi apar piesele pe la radiouri cand in Vest deja sunt iesite de mult din topuri. Manelele? .Hmm...muzica de tigani pentru tigani, dar dupa care romanii sunt innebuniti! De ce oare?

Bula
| Bula a răspuns:

Muzica din Romania este la fel (statistic/calitativ) ca in alte tari. Nu prea sesizez diferente.
Despre manele? Este un stil de muzica pentru distractie, fabricat in serie, made in Romania.
Daca ne gandim bine, si valsurile fabricate in serie de familia Strauss a fost ceva asemanator la vremea lui. Din multe privinte.

| N538961518 a răspuns:

Manele=muzica recomandata celor cu un coeficient de inteligenta mai mic sau egal cu 2.

| Sara2 a răspuns:

Imi plac manelele si recunosc nu toata lumea recunoaste, zice ca nu asculta manele dar cum se face ca in locurile unde se asculta manele e inghesuiala mai mare....va spun din ce am vazut cu ochii mei

eileen
| eileen a răspuns:

Avem si muzicieni de valoare, gen Holograf, Gh Zamfir... restul e yac!

| Flav a răspuns:

D5 12 98 vrei sa ti dau exemple de manelisti care au coeficientul mult mai mare ca al tau? Este adevarat ca majoritatea din cei ce asculta acest gen, sunt tigani, oameni fara scoala, si etc (dupa statistici) dar asta nu inseamna sa spui la ce grad se ridica coeficientul de inteligenta; fiecare asculta ce doreste iar daca tie nu'ti place un gen, il ocolesti si no comment. Uite de exemplu mie nu mi place rock ul, doar cate balade, insa n am nimic cu acei oameni care asculta acest gen din niciun punct de vedere si unii chiar imi sunt prieteni buni. Ti-ai dat seama probabil ca-mi plac manelele, sau mai bine zis, n-as zice Nu unei manele la baieram!

| sigmanet a răspuns:

Gusturile nu se discuta. In general, fiecare om are libertate de exprimare si de a alege ceea ce doreste.

| andreutz a răspuns:

De ce gaseste de fiecare data un "neom" care sa strice cate o intrebare? daca toti au raspuns prin da sau nu, de ce gaseste mai mereu unu mai destept care sa ii insulte pe cei care nu sunt de acord cu el?
prietene, traim in Romanica, stat democratic dupa ultimele mele cunostinte...fiecare are dreptul sa isi exprime opinia, dar asta nu inseamna ca trebuie sa si suporte consecintele in caz ca nu toata lumea e de acord...cine esti tu sa hotarasti ce iq au unii? le-ai facut tu teste? eu am iq de 139 si ascult unele manele...care e problema ta baietas? cu ce te deranjeaza la modul practic vorbind? nu mai poti dormi noaptea? vezi-ti de viata ta si lasa-ti semenii in pace...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand au aparut manelele, eu nu am vazut chef, nunta, botez, discoteca fara manele.nu stiu de ce unii se feresc sa recunoasca ce gen de muzica asculta. mie imi plac mnelele, dar asta nu inseamna ca nu ma duce capul, nu are nici o legatura una cu alta.chiar daca imi plac manelele, nu inseamna ca nu apreciez si nu ascult muzica cantata de:iris, holograf, cargo, andra, hi-q, stefan banica jr, anca parghel, laura stoica, compact, ion dolanescu, maria dragomiroiu, ileana ciuculete, etc...lista poate continua.chiar daca textele manelelor nu sunt toate corecte dpdv gramatical, asta nu afecteaza in nici un fel coeficientul meu de inteligenta si nu ma poate face sa ignor gramatica si ortografia limbii romane.

mlm
| mlm a răspuns:

Avem si la noi muzicieni destul de buni, nu trebuie sa negam lucrul acesta. Mie personal nu imi plac manelele, intr-adevar daca stai si asculti bine versurile sint ok(nu toate) dar muzica este jalnica.

regis
| regis a răspuns:

Muzica din Romania rezista inca, desi e invadata de trupe si solisti care nu prea au de a face cu muzica si acest lucru se vede cand trebuie sa cante live.
Manelele sunt un subiect ultradiscutat, parerea mea este ca niciunul din genurile aparute in ultimul sfert de secol nu poate fi considerat mai cult. Daca influentele orientale denota subcultura (desi cultural orientul este cred cu mult in fata occidentului), ma intreb ce calitati culturale pot aduce influentele occidentale?
Cred ca singura diferenta intre manelisti si antimanelisti o constituie faptul ca primii au si voce, specificul meseriei eliminandu-i pe afoni. Sunt curios de exemplu la cate nunti a cantat Fernando din Caransebes happy
Si inca ceva. O-Zone a spart la un moment dat toate topurile. Poate sa imi spuna cineva cu ce sunt mai bune versurile lor decat ale lui Guta?

| simpluEu. a răspuns:

thinking muzica din romania...fiecare asculta ce vrea...cum e si cu manelele

| N538961518 a răspuns:

Flav...esti doar un cocalar parlit punct.

| alex_5475 explică:

Va multumesc pentru raspunsri... vreau sa adaug si eu daca imi permiteti...
pentru mine acest fenomen numit manea, in primul rand, nu este un gen muzical...sincer hai sa ne trezim un pic findca romanului i-a placut tot timpul sa viseza si exact asata sunt acele manele...vise...eu nu ascult de nici un fel nici macar nu stiu sa dansez pe ele daca ma credeti asta daca ar exista un das pecific...nu sunt de parere ca cei care asculta au cultura ca peretele sunt doar poate prea visatori dar visatori la un nivel absurd...nu ascult findca nu ma regasesc in versuri...
si daca, poate, va intrebati:"pai da dar mergi la un chef se asculta manele te imbeti si te urci pe masa nu?"...raspunsul meu e..."ma asez intr-un colt si beau sau fumez.ma repet nu stiu sa dansez sau sa ma distrez pe astfel de "muzica"
cat despre muzica din romania mai are mult de evoluat ca si alte multe lucruri... e la pamant...momentan toti sunt niste copii fedele a muzicii exterioare.
cu respecte ma inclin.
P. S:nu va mai certati sa spun asa 90%din cei care asculta chiar au o inteligenta mai redusa ce e adevarat dar mai sunt si restul de 10%

| kiss_6739 a răspuns:

Scumpa mea ...sincera sa fiu manelele sunt la pamant...pe cand muzica usoara mai este cum este...

| Flav a răspuns:

Mai d51208. te rog citeste toate comment-urile de mai sus.si asupra expresiei tale ''cocalar parlit'' (desi nu stiu cum de ti s a permis comment-ul asta, si chiar ma gandesc sa nu mai intru pe site-ul asta de moment ce organizatorii dau frau la jigniri ) .cum sa-ti zic eu tie...la ce vocabular ai folosit cred ca etaleaza mai bine ce coeficient de inteligenta ai tu facand comparatie prin faptul ca eu indraznesc sa zic ca mi place sa mai ascult cate o manea.si tot ai vorbit asa ''de cartier'', nu stiu care din noi e cocalar daca dintr-un conflict de opinii ai inceput sa jignesti pe cineva ce nu cunosti. Have a nice day

| pms a răspuns:

O sa ma leg strcit de manele. Mi se pare un gen muzical lipsit de orice bun-gust. Melodiile constau in bani, femei, masini, amante, iar bani, si dusmani. Sunt meldoii de e serie, trase le indigo.

| alextoxic a răspuns:

Manelistii - o specie rara de parodihme care candva ereau pe cale de disparitie dar din pacate s-au inmultit ca ciuperciile dupa ploaie...
aaaa, si manelele(muzica) - un semn de protest impotriva speciilor inamice, si un semn de multumire zeului manelelor findca nu i-a prins nimeni la furate...winking
sper ca te ajuta cu ceva rasp. meu.tongue

| N538961518 a răspuns:

Nici nu mai ma obosesc cu subiectu asta e fumat... urmeaza cocalarizarea globala. Fiti toleranti evlaviosilor...sa vedem unde ajungem.

| hugin a răspuns:

Tinand cont ca destul de multi cantareti din romania merg si canta pe afara ( e ceva de capul lor) Si Iris, Pheonix, Compact,... sunt grei si ascult oricand cu placere.
Daca te referi la pise bune de o vara astea le au si strainii. Nu poti cataloga toata muzica pe ateva piese.
Manele eu nu ascult si prefer sa nu-mi spun parerea despre ele ( mi-ar lua mult timp si multe bipuri ) happy

| beba a răspuns:

Mie imi place Directia 5....Manelele nu imi plac.Delochee hee

cami
| cami a răspuns:

Printre altele noi, romanii, avem si muzica buna. tinand cont k muzica noastra s-a auzit dincolo de hotare si a fost foarte apreciata.happy [si ma refer aici la baietii dl O-zone, Mihai Traistariu].insa despre manele.straight face. dc sa nu recunoastem chiar sunt unele manele care-ti fac placere sa le asculti.(as fi chiar ipocrita sa spun ca nu-mi plac).dar...mai sunt unele gen :"vine banii vine banii laughing) " sau a aparut asta cu "m-am casatorit cu-n barbat tampit" e imposibil sa nu-l stiti rolling on the floor.astia sunt.oh go on laughing

| madalin_4990 a răspuns:

Manelele sunt cele mai mari mizerii din Romania. Celelalte tipuri de muzica sunt OK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manele = boala grava laughing

| alexam a răspuns:

Leluc vb urat din prima. Alex, e muzica buna in Romania, dar putina. De manele nu zic nimic pentru ca sunt groaznice si deja au fost pe aici cateva intrebari si raspunsuri in privinta lor, si nu m-am obosit sa raspund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ami plac foarte mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MUZICA DIN ROMANIA ESTE APROXIMATIV FRUMOASA. DAR MANELELE SUNT DE GROAZA NU LE SUPORT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica din ziua de azi nu mai este ce a fost si vb si despre cea din afara, nu se mai tine cont de text

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele sunt indiscutabil cele mai tari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex tu ne intrebi de ceva care nu exista, romania nuprea mai are muzica de ceva vreme in afara de 2, 3 melodii ratacite care sunt acoperite repede de, Dusmani, Femei si mercedese... Ca DJ iti spun e ca nu stam bine deloc in unele orase inclusiv in cluburi pe afterhour is manele de, deci mai bine luativa un bilte de avion si plecati cat mai puteti, pacat cai locuita Romania ca altfel era o tara frumoasa