| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot lua in bagajul de cala ( blue air )

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Pe zborurile interne, ai voie aproape orice.
Nu ai voie explozibile, materiale sau substante inflamabile si nici cantitati mari de alcool sau tigari.
Pe zborurile internationale, totul este limitat!
Maxim: 50 de tigarete, 2l de alcool de persoana,
In Australia de exemplu, nu ai voie cu mancare deloc, nici macar cu fructe proapete!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai mai multe despre transportul de mana si cel de cala, ce este permis si ce este interzis:

https://www.blueairweb.com/ro/ro/bunuripericuloase/
https://www.blueairweb.com/ro/ro/bagajul/#
http://blog.blueairweb.com/bagajul-de-mana-blue-air/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie orice atat timp ca respecti regulile de securiteta, fara lichid, fara arme, fara obiecte ascutite

| dannys a răspuns:

Tot ce vrei.Eu am pus si 2 cartuse de tigarii si carne pentru piftii si medicamente.Nu poti lua:https://www.blueairweb.com/ro/ro/conditii-de-calatorie/#8-BAGAJUL

| Salontanul a răspuns (pentru dannys):

"Tigarii" sau "tigari"? "Fumul tigarii" si "am tigari".

| dannys a răspuns (pentru Salontanul):

Ok,multumesc pentru corectare.

| Salontanul a răspuns (pentru dannys):

Ma bucur ca ai raspuns pozitiv! Nu multi au curajul sa recunoasca daca au gresit si atunci ataca si jignesc. Inseamna ca esti un tanar deosebit. Sa-ti dea dumnezeu sanatate si succes in viata!

| dannys a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc inca o data dar sunt fata.

| Salontanul a răspuns (pentru dannys):

Nu conteaza. Totul ramane valabil. Si unei fete i se poate spune ca "esti un tanar deosebit". Forma de masculin este chiar indicata in unele situatii: "Doamna Ministru". Nu ar fi corect sa zici "Doamna Ministra". Am scris cu litere mari asa cum se scrie in hartiile oficiale. In interioru propozitiei si cand nu este adresare oficiala se scrie cu litera mica. Exemplu: "In aceasta situatie, doamna ministru, a luat decizia corecta".
Profit de orice ocazie sa ajut tinerii sa invete limba romana. Poate ca te-am agasat! In cazul asta sa ma ierti!
Succes in viata!

| dannys a răspuns (pentru Salontanul):

Nu va face-ti grijii ca asa mai invat si eu cate ceva.Din greseli omul invata.

| alexwahl a răspuns:

Mie mi-au oprit lichidele.

| Bogdann1107 a răspuns:

Puneti ce ai mai valoros, pentru parfumuri si etc vezi ca mai nou la uni le cere sa fie in pungute sigilate

| AliGab a răspuns (pentru Bogdann1107):

Asta este la bagajul de mana

| Bogdann1107 a răspuns:

Am citit prost! Scuze bro