| anonim_4396 a întrebat:

Ce se viziteaza in Grecia cel mai mult?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai sa vedem... In primul si in primul rand eu zic ca merita Meteora cu manastirile ei urcate sus pe varful muntelui. Este unica in lume fenomenul de formare ne mai fiind intalnit in alte zone. Este considerat totodata cel mai important centru Monastic Ortodox din Grecia dupa Athos (acesta se poate vizita doar de pe mare facand o croaziera din Halkidiki)
Iti mai recomand si Delfi.Delphi (sau Delfi) este un oraş în Grecia antică, casă a Oracolului delfic în mitologia greacă, dedicat zeului Apollo şi locuit de nimfa Cassotis, care era venerată în întreaga lume antică. Vechii greci considerau Delphi ca fiind centrul universului.Delphi se află pe un platou în versantul Muntelui Parnassus. Drumul pqana acolo este foarte frumos.
Nu trebuie sa ratezi nici Epidaurul se afla in Peloponenez (deci ca sa ajungi aici treci si peste canaul Corint si daca prinzi si un vapor in canal sa vezi ce frumos e) si aici vei gasi tetrul cu cea mai buna acustica din lume. Apoi Atena cu toate minuantiile ei.
Si daca vrei sa faci excursii si in insule ia sa vedem noi ce ai putea vedea:
Insula Santorini - aflată în sudul Marii Egee la 120 de mile marine de Creta, atrage turiştii mai ales datorită faimei potrivit căreia în această regiune s-a găsit legendara Atlantida (cetatea Acrotiri), faimoasele plaje de culori diferite (rosie, neagra etc), orasele Oia, Thira cu fumoasele case albe cu acoperis albastru, precum si potile care duc spre mare
Insula Rodos cu orasul Medieval, înconjurat de zidurile ridicate de Cruciaţi si valea Fluturilor un loc deosebit in care in anumite perioade ale anului pot fi vazuti zburand mii de fluturi
Creta cu orasele sale Hania, Rethimnon, Fodele, Agios Nicolaos si zone ca Vai ( cea mai mare padure de palmieri ) Matala ( grotele artificiale ale cimitirului roman, zona preferata intr-un timp a miscarii Flower-Power), Cheile Samaria (cel mai lung defileu din Europa ) etc

| naty_3185 a răspuns:

Muntele athos! multe femei ar vrea sa viziteze, dar este interzis pentru femei! zice ca ele sunt pacatoase!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand am fost am vizitat Meteora dar mi-as fi dorit sa vizitez Atena, am auzit ca e superba. Era prea departe de unde eram cazati - Paralia Katerini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salonic, Meteora, Olimp si Skiathos.

sincer cred ca cel mai mult merita Meteora si Skiathos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acropolele din anul 1937

| SweeTLemon a răspuns:

Salonic, Meteora, Olimp, Skiathos si ar mai fii mai multe...