| mocanumiruna13 a întrebat:

Cine a fost in banat oltenia sa imi spuna ce se poate vizita acolo?

Răspuns Câştigător
| Daniela_Anton_1987 a răspuns:

Regiunea istorica Banat cuprinde in prezent zone din Romania, Serbia (Banat-ul Sarbesc) si o foarte mica parte din Ungaria.
Doua treimi din Banat se intind pe teritoriul Romaniei si sunt impartite pe judete: Timis, Caras-Severin, Arad, Mehedinti, Hunedoara (doar localitatile Salciva si Pojoga). Limitele sale naturale sunt apele curgatoare Mures, Tisa, Culoarul Timis-Cerna si Dunarea.
In Banat, se regasesc toate formele de relief, dispuse in trepte, dinspre vest spre est: campie joasa si inalta (Vingai, Buziasului, Gataii, Fizesului Hodoni, etc), dealuri (Lugojului, Lapugiului, depresiunea Fagetului, dealurile etc), munti.
Dintre munti amintim ramura de vest a Carpatilor Meridionali (altitudinea maxima 2192 m – Varful Bloju, Muntii Tarcu) si o parte din Occidentali (Muntii Poiana Rusca si Muntii Banatului). In Banat exista si doi vulcani stinsi: Piatra Rosie si Sumigu.
BANAT - OBIECTIVE TURISTICE
Regiunea Banat este valoroasa din punct de vedere al monumentelor si al obiectivelor turistice. Iata doar cateva dintre frumusetile judetului Timis: Castelul Huniade, cel mai vechi monument din Timisoara, in prezent Muzeul Banatului, Domul Romano-Catolic este considerat a fi cea mai unitara si reprezentativa constructie baroca a Timisoarei, Palatul Dicasterial, Castelul Banloc, Teatrul National, Castelul Contelui de Mercy, Pestera Albastra, etc.
Partea de Banat a judetului Hunedoara adaposteste Cetatea Deva si Castelul Magna Curia (in Deva), Sarmisegetusa (in orasul Hateg), Cetatea Banita (Petrosani), Cetatea Blidaru (Orastioara de Sus). In judetul Mehedinti, puteti vizita Cetatea Medievala Severin (Drobeta Turnu Severin), Rezervatia Cazanele Mari si Mici (Dubova), Rezervatia Locul Fosilifier Bahna (Ilovita) si Svinita.
+ un link pentru Oltenia = http://obiective-turistice.romania-tourist.info/obiective-turistice-oltenia

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și Banatul, și Oltenia sunt niște regiuni destul de întinse. Ce te interesează mai mult: orașe, sau zone de excursii?

| sublime89 a răspuns:

Poti vizita Timisoara sau Craiova. Poti merge la cazanele Dunarii, sau la Baile Herculane.

| Rosoga_Cristi_1994 a răspuns:

Poti merge si la bailesti la nea marin.