| AnonimDez a întrebat:

Daca am vorbit cu cineva pe apel care este plecat in Abu Dhabi, iar eu sunt in România, și persoana nu avea roamingul activat, trebuie sa plătească doar el taxa sau trebuie sa plătesc și eu?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu platesti tot, ca-i convorbire internationala si te costa cam 1 euro pe minut.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu avea roamingul activat, nu puteai să vorbești cu acea persoană.
Dar tu probabil nu ai folosit serviciul de telefonie mobilă, ci o aplicație de genul WhatsApp, Messenger, Telegram etc. Acestea folosesc transferul de date prin internet, deci nu plătești decât serviciul de acces la net. Sau nimic dacă ești într-un hotspot public.