| Florin458 a întrebat:

Pentru a vorbi la telefon cu cineva care a plecat in afara tarii recent,trebuie ca eu sa am roamingul activat,ambii sau nu este necesar avand minute internationale? Persoana care a plecat are telefonul pe abonament si stiu ca are minute internationale,insa nu stiu faza cu roamingul. Daca el il are activat si eu nu, presupun ca nu putem discuta?!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Roamingul este necesar doar celui care pleaca afara, sa poata suna inapoi in tara.
Tu nu ai nevoie de roaming, doar el!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Roaming ul e necesar celui din afara, însă dacă vorbim de tari din UE având în vedere ca nu mai exista roaming nu cred ca mai e cazul sa îl activeze

| Florin458 explică (pentru suntserios):

Cand il apelez imi spune ca abonatul are telefonul inchis, dar nu stiu daca tine sau nu de roaming.Ma gandesc ca daca nu il are activat sa il activez eu de aici din tara.

| sierra1 a răspuns:

Ca să suni inafară ai nevoie de minutele internaţionale - te incadrezi în ele, nu ai costuri suplimentare. Cel plecat are nevoie de roaming