| anonim_4396 a întrebat:

De ce e Elvetia atat de scumpa? Se traieste mai bine acolo decat in Norvegia sau Islanda( si aceste doua tari fiind foarte scumpe)!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In toate 3 se traieste bine pentru ca sunt niste economii foarte puternice

| carevaescu a răspuns:

Sunt foarte mulți factori care duc la mărirea prețurilor.

Important de observat este că prețurile se maresc treptat în timp. Niciuna din această țări nu a fost întotdeauna așa de scumpe.

Prețurile au tendința să crească cu mărirea economiei, în special în capitalism. Și în România prețrile au crescut enorm în concordanță cu venitul anual brut.

| Bărbatbine a răspuns:

În Galați e ciorba 45 de lei, spui că e animalul viu în ea, 7 lei motorina, in Elveția e tot la fel, mi-a zis vărul meu din Vâlcea.