| Cruz_Daniel_1997 a întrebat:

Este prima data cand ma cazez la un hotel si am nevoie sa stiu daca pretul "pe noapte" este fix pe noapte sau pe 24h?
ex: Camera SINGLE : 80 lei/noapte
Camera DUBLA: 95 lei/noapte

Adica, m-as putea caza azi la ora 12:00 si pleca maine la aceiasi ora la pretul specificat mai sus?

Orice alte detalii mi-ar fi de un adevarat folos, mersi!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pretul este pentru o zi hoteliera. In general, ziua hoteliera incepe la ora 14 sau 16 si se termina a doua zi la ora 12. Trebuie insa sa verifici pe siteul hotelului exact care este ziua lor hoteliera, fiindca unele hoteluri au conditii diferite (de exemplu, in hotelurile de la mare, ziua hoteliera incepe la ora 18 si se termian la ora 12).

| Cruz_Daniel_1997 explică (pentru Brigaela):

Da, pai pe booking.com spune ca check-in este intre orele 12/18, iar check-out intre 06/12.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Cruz_Daniel_1997):

Deci poti sta de la 12 la 12, aceasta fiind durata maxima a zilei hoteliere in respectivul hotel.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cazarea in regim hotelier se face pe 1 zi care incepe la ora 12:00 si se termina ziua urmatoare la ora 11:59. Pretul este acelasi indiferent de timpul de folosire a camerei.

| mihai69 a răspuns (pentru Brigaela):

E corect tot ce i-ai spus mai sus - dar aș mai adăuga două lucruri:
- unele hoteluri oferă late check-out și early check-in, contra unei (mici, de obicei) taxe;
- la alte unități de cazare, dacă vorbești la recepție (aceștia știind dinainte ce rezervări au pentru ziua ce urmează) te pot primi / decaza mai repede / mai târziu, în funcție de gradul de amabilitate și de strictețea aplicării regulilor.
Ideea e că nu te costă nimic să întrebi recepția despre aceste posibilități (dar e posibil să ai un cost, dacă le soliciți), în caz de nevoie.

| Outofterra a răspuns:

Cazarea se face de obicei minim la 14:00 iar decazarea de obicei maxim la 12. Dar daca tu vii la 3 dimineata, tot pana la 12 la pranz stai si tot camera intreaga o platesti.