| Analex17 a întrebat:

Hei. Spuneti-mi si mie care e logica numerotarii vagoanelor la tren. Am vazut trenuri cu vagoane nunerotate gen 1, 2, 3, dar si vagoane de la 20, 21, 22 sau 401. .., 411..., 414, 416. Nu inteleg cum sta treaba. Ms.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Multe vagoane își schimbă locomotive in puncte de triaj. Așa că un tren e mai ia, mai pierde vagoane pe traseu, nu va fi o numerotare consecutiva.

| sierra1 a răspuns:

E un tren făcut din "bucăți" - imbinat din rute diferite adică

| Dragobeta a răspuns:

Cele numerotate cu 400 sunt vagoane internationale.
Normal, 1, 2, 3... Insa, cum sunt garnituri care se formeaza prin unificarea a doua chiar trei trenuri, nu pot fi cate doua-trei vagoane de 1, 2, 3... Asa ca, unele vin cu numere mai mari ca sa nu se suprapuna. Fiecare de pe relatia sa.

| Beavis a răspuns:

In general, vagoane cu 3 cifre, sunt pe traficul internațional