| AalaBalaPortocalaa a întrebat:

Peste cateva zile va trebui sa plec cu avionul pana undeva. Ceea ce nu pricep este cam ce am voie si ce nu am voie sa imi iau in bagajul pe care il iau cu mine in avion. Poate sa ma lamureasca cineva?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

In bagajul de mana nu ai voie sa ai obiecte precum :
- produse de origine animala
- arme ofensive, munitii, artificii sau alte obiecte periculoase, cutite, lame de ras, foarfece, surubelnite, bastoane cu capetel de metal, echipamente sportive (bate de baseball, crose de golf, bete de schi, tacuri de biliard, undite etc). Nu se accepta nici imitatiile de arme sau jucariile de acest tip.
- lichide si solide inflamabile
- materiale corozive
- cosmetice lichide si produse de toaleta (creme, ruj lichid, parfum, pasta de dinti etc). Exista totusi posibilitatea sa impachetezi astfel de produse intr-o punga transparenta, resigilabila, de maxim 100 ml, in care sa pui obiecte precum geluri, paste, creme, lotiuni, uleiuri, parfumuri, gloss lichid siropuri etc.
Drum bun!

3 răspunsuri:
| Andrei4003 a răspuns:

Pai in bajaul tau nu ai voie sa-ti iei obiecte metalice!
Sa ascunzi lucruri sub haine!
Sa nu cantareasca mai mult ca platesti mai multi banii!

| Klepto a răspuns:

O completare la raspunsul lui neluL, cand am plecat si eu cu avionul, am vazut cutia cu obiecte confiscate, era acolo si un facalet si un tel, ori au primit amenintare ca un patiser o sa le deturneze un avion cu bunatati, ori au o imaginatie prea activa si considera chiar si scenariu de "deturnare cu facaletul in mana" viabil.

| Luck19 a răspuns:

Pai ai voie sa-ti iei haine
produse de origine animala
- arme ofensive, munitii, artificii sau alte obiecte periculoase, cutite, lame de ras, foarfece, surubelnite, bastoane cu capetel de metal, echipamente sportive (bate de baseball, crose de golf, bete de schi, tacuri de biliard, undite etc). Nu se accepta nici imitatiile de arme sau jucariile de acest tip.
- lichide si solide inflamabile
- materiale corozive
- cosmetice lichide si produse de toaleta (creme, ruj lichid, parfum, pasta de dinti etc). Exista totusi posibilitatea sa impachetezi astfel de produse intr-o punga transparenta, resigilabila, de maxim 100 ml, in care sa pui obiecte precum geluri, paste, creme, lotiuni, uleiuri, parfumuri, gloss lichid