| DamarisEylul a întrebat:

Heii TPU! Daca cineva merge in vacanta de ex in Turcia trebuie sa stie limba ca sa se descurce la hotel/la piscina etc?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Iti ajunge doar engleza, sunt obligati cei de la hotel sa stie engleza.
Oricum, de obicei daca mergi cu o agentie (nu neaparat cu-n grup dar sa fii organizat cu transport si toate de o agentie) iti da un ghid cand ajungi in tara care sa te ajute daca e nevoia cu cazarea la hotel.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stie o limba internationala(de obicei engleza) este de ajuns. Ca si angajatii de la hotel sunt nevoiti sa cunoasca limba engleza.

| mihai69 a răspuns:

Da, o limbă de circulaie internațională ajută. Dar cum în Turcia, adeseori acea limbă este... rusa, comunicarea nu va fi foarte facilă.
E bine să ai la tine fiae un ghid de conversație pentru turiști, fie o aplicație pe telefon de acest tip.
Și chiar dacă ai da peste un hotel cu personal școlit bine și cu vaste cunoștințe de limbi străine, dacă le spui „bună ziua!" și „mulțumesc!" pe limba lor, vei fi servit altfel.

| CuriousStuff a răspuns:

Ca turist iti ajunge sa stii limba Engleza.