| anonim_4396 a întrebat:

In care zone din Romania gasesti cele mai frumoase centre istorice?

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

PAi Sibiu, Sighisoara, Hunedoara, Deva, Brasov, Constanta (multi merg pe litoral dar nu viziteaza muzeul de istorie sau mozaicul din piata Ovidiu), Histria (pacat ca zona nu este cunoscuta pentru ca ruinele cetatii sunt incredibile iar arheologii de acolo au multe de spus)

| hashe86 a răspuns:

Transilvania
centrele istorice medievale de aici sunt foarte frumoase(vezi sibiu, brasov, targu mures, sighisoara)

| daii a răspuns:

Cele mai multe le intalnesti in Transilvania : Sibiu, Brasov, Bran-Castelul Bran, Rasnov-Cetatea Rasnov, Rupea-Cetatea, Targu-Mures, Cluj, Hunedoara.
Si in Moldova-manastiriwinking

| cristi27 a răspuns:

Si la hunedoara gasesti castelul corvinestilor, e un loc super frumos

| SweeTLemon a răspuns:

Peste tot in Romania sunt zone istorice frumoase

| madie a răspuns:

Minunile din partile Bucovinei. Absolut superb.Manastiri si peisaje de-a dreptul incantatoare.

| climber a răspuns:

Intreaga noastra tara, cu intinsele ei plaiuri, si inalte piscuri montane, prezinta frumoase centre istorice. Dintre"cele mai frumoase" as putea sa-ti recomand Brasov, Rasnov-cetatea medievala, Sighisoara, Bran-castel, Sibiu ( "Podul Mincinosilor" ), Hunedoara-castelul Corvinestilor, Sinaia-castelul Peles si Pelisor, Cetatea Neamtului, Cetatea Histria-pe malul lacului Sinoe-a fost prima colonie greaca din tara, si ar mai fi multe altele.
2. Manastirile din Nordul Moldovei si Bucovina.
Plus : Manastirea Argesului - Curtea de Arges.
Etc.
Mergi si le viziteaza!winking

| ale_6601 a răspuns:

Maramures, Bucovina, manastiri multe si unice in lume! oricum... zona din nord. happy